Sharp kaster sig over blå laserdioder

Japanske Sharp er begyndt at producere blå laserdioder i et forsøg på at komme ind på det voksende marked for Blu-ray og HD DVD.

Sharp har sat gang i den helt store produktion af de blå laserdioder, der bruges til at læse og skrive data på afspillere til både Blu-ray-formatet og HD DVD.

Ifølge Reuters spytter Sharp på nuværende tidspunkt omkring 150.000 blå laserdioder ud om måneden.

Det er planen at øge produktionen til en halv million om måneden inden udgangen af 2007.

Fordelen ved den blå laser er, at den har en tættere bølgelængde end den røde laser, der sidder i andre DVD-afspillere, og dermed kan de discs, man anvender, indeholde flere oplysninger.

Ifølge en japansk avis skulle Sharps mål være at opnå et årligt salg af de blå laserdioder på omkring 127 millioner dollar.

Dermed er Sharp for alvor på vej ind på et marked, der i dag domineres af Sony og Nichia.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere