I 2007 vil der komme mange chips på menuen

Producenterne af hukommelseschips forventer boomet vil fortsætte i flere år, drevet af stærk efterspørgsel på chips til mobiler og forbrugerelektronik. Det har skabt ny stabilitet i branchen og vakt investorernes interesse.

ComputerViews: Der er god grund til at lade champagne-propperne springe i chip-branchen – og ikke bare fordi det snart er nytår. Det har været noget af et jubelår for industrien i 2006, og alt tyder på, at festen fortsætter i både 2007 og 2008.

Ifølge den amerikanske brancheorganisation Semiconductor Industry Association er det globale salg af hukommelseschips steget med over 9 procent i år, og har nået en værdi på knap 249 milliarder dollars. Det er rigtig godt, men det bliver formentlig endnu bedre de næste to år - siger sammenslutningen – hvor den årlige vækst ventes at nå op på 10-11 procent.

Hvem står bag denne succes med vækstrater, der er 2-3 gange højere end væksten i den globale økonomi som helhed? Ja æren tilfalder, i al beskedenhed, dig og mig. For det er boomende markeder i traditionel forbrugerelektronik – digitale kameraer, digitale tv-apparater og MP3 spillere – samt salget af mobiltelefoner, der bidrager med det meste af tilvæksten.

Det er også det, som skal drive det fortsatte opsving i årene fremover. Når producenterne af mobiltelefoner begynder at hælde nye funktionaliteter på terminalerne – såsom GPS-navigationssystemer – vil det kræve anvendelsen af endnu mere avancerede, og dyrere, chips. Allerede i dag står mobilproducenterne for 20 procent af det globale forbrug af hukommelsesprodukter, og deres andel er stigende.

Det hastigt voksende forbruger-marked udgør mere end halvdelen af chip-industriens omsætning, hvilket er noget af et historisk skift for en branche, der traditionelt har været dybt afhængig af konjunkturerne i erhvervslivet. Den forandring har også været med til at stabilisere finanserne i industrien, der ellers har været præget af til tider søsyge udsving i konjunkturerne mellem det rene guld-flipperi og afgrundsdyb depression.

De finansielle investorer har også bidt mærke i den forandrede dynamik i hukommelses-branchen. I det forløbne år blev flere producenter – blandt andet den store europæiske spiller Philips Semiconductor - opkøbt af de allestedsnærværende kapitalfonde. Fondene kigger typisk efter stabile afkast – så deres interesse for branchen er en bekræftelse på dens succesfulde hamskifte.

Betyder det så, at den traditionelle konjunktur-cyklus kan erklæres helt død i chip-branchen? Nej, selv i Semiconductor Industry Association forventer man at festen vil ebbe ud i 2009, hvor man forudser en vækstrate på ’bare’ 6 procent.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S