SKAT binder medarbejdere i jobkartel-aftale

Med jobkartel-aftaler i en fire-årig rammeaftale med tre store it-leverandører hindrer SKAT sin medarbejdere i frit at skifte job. Skatteminister Kristian Jensen vil ikke kommentere sagen

KMD, CSC og IBM forhindrer deres medarbejdere i at få job hos SKAT. Omvendt forhindrer SKAT sine medarbejdere i at få job hos de tre it-giganter.

Virksomhederne underskrev nemlig i 2005 en rammeaftale med SKAT, der løber i fire år og som indeholder en såkaldt loyalitetsklausul.

Computerworld har fået aktindsigt i klausulen, der forbyder parterne aktivt at ansætte hinandens medarbejdere - hvad enten det er "direkte eller indirekte".

Rammer alle

Advokat Peter Lind Nielsen fra Bender Von Haller Dragsted med speciale i it-ret, mener klausulen er meget bred.

– Klausulen dækker meget, når man skriver "indirekte". For hvad er præcis en indirekte aktiv ansættelse?, spørger han.

Ifølge Peter Lind Nielsens vurdering, kan formuleringen dække over brugen af et headhunting-bureau eller at kollegaer ikke må få medarbejdere hos den anden virksomhed til at skifte job.

– Men hvis det betyder, at ansætte en person, der har søgt en opslået stilling, som det blev udlagt i sagen mellem WM-data og Neoprocess, så gælder det jo alle ansættelser, påpeger Peter Lind Nielsen.

Han mener derfor, at klausulen reelt rammer alle.

- Aftalen er så uklar, at jeg ville sige nej, hvis en virksomhed spurgte mig, om den skulle ansætte en medarbejder, der selv havde søgt en stilling, men som samtidig var dækket af aftalen, siger han.

SKAT afviser

SKAT afviser, at klausulen hindrer medarbejderne i at søge og få job hos rammeaftalens tre parter.

Ordet "aktivt" gør hele forskellen, lyder vurderingen.

– Den (red. klausulen) søger alene at forhindre aktiv ”hvervning” blandt en begrænset medarbejdergruppe hos rammeaftalens parter, siger kontorchef Søren Kjær Jensen fra SKAT.

Desuden meddeler kontorchefen, at SKAT slet ikke vil håndhæve klausulen.

- Hensigten med bestemmelsen er alene at sende et signal fra SKAT til SKAT’s leverandører om, at det ikke vil være velset at foretage ”cherry-picking” blandt medarbejdere i SKAT, som arbejder med systemmoderniseringens udviklingsfaser, lyder det fra Søren Kjær Jensen.

Ikke direkte oplyst

Medarbejderne hos SKAT er ikke blevet direkte oplyst om klausulen, men har dog haft adgang til rammeaftalen på et af SKATs interne drev.

– Nej, medarbejderne er ikke blevet direkte informeret, men vi anser også betingelsen i kontrakten som et ledelsesmæssigt forhold, siger kontorchef Søren Kjær Jensen fra SKAT.

Computerworld ville gerne have en kommentar fra skatteminister Kristian Jensens til loyalitetsklausulen, der løber 12 måneder efter rammeaftalen ophør i år 2009.

Men ministerens pressesekretær oplyser, at ministeren ingen kommentarer har og henviser til SKAT.

Loyalitetsklausul

Rammeaftalens §3 stk. 4

Ingen af parterne skal i nærværende Rammeaftales løbetid og i en periode på 12 måneder efter dens ophør, uanset årsag til sådant ophør, aktivt søge at hverve, såvel direkte som indirekte, sådanne medarbejdere hos den anden part, som har været involveret i arbejde under Rammeaftalen, herunder aftaler indgået under Rammeaftalen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S