Linux-grupper fusionerer for at ruste sig til kamp

De to vigtigste Linux-organisationer slår sig sammen til en helt ny sammenslutning, der er blevet døbt Linux Foundation. Samarbejdet er et forsøg på at få åben kildekode til stå endnu stærkere i fremtiden.

De to Linux-grupper, Open Source Development Lab og Free Standards Group, har valgt at slå pjalterne sammen for at styrke arbejdet og udbredelsen af åben kildekode.

Begge organisationer blev grundlagt for seks år siden, og har i perioden samarbejdet, men nu samles de to under den samme paraply med navnet Linux Foundation.

Etableret alternativ

Begrundelsen for sammenlægningen er, at Linux og åben kildekode efter foreningernes opfattelse er et etableret alternativ, og det kræver i følge parterne en ekstra kraftanstrengelse for at komme videre med arbejdet.

- En fælles organisation der kan repræsentere Linux i industrien, er vejen frem, siger Jesper Krogh, bestyrelsesformanden for Skåne Sjælland Linux User Group.

- Begge organisationer har i forvejen en stærk repræsentation af alle signifikate aktører i software-industrien, hvilket gør det endnu nemmere at målrette arbejdet på de udfordringer der er for at sikre Linux forsatte udbredelse.

45 ansatte

Blandt de opgaver som den nye organisation har på dagsordenen er, at tage hånd om juridiske spørgsmål, standardisering, markedsføring og udvide samarbejdet mellem virksomhederne på Linux-markedet.

Desuden skal Linux Foundation deltage i arbejdet med at videreudvikle Linux-kernen.

De to gruppers medlemmer skal godkende sammenlægningen, og parterne forventer, at detaljerne glider på plads i løbet af februar.

Linux Foundation kommer til at bestå af 45 ansatte samt konsulenter. Blandt medlemmerne tæller blandt andet virksomheder som IBM, HP, Oracle, Novell, Fujitsu og Hitachi.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere