Ud med sproget, Peter Kyhl

Fem skarpe: Er det ikke kun rimeligt, at dr.dk bliver bedre, når nu licensen også gælder alle net-modtagere? Chef for DR's direktionssekretariat, Peter Kyhl, giver fem skarpe svar på fem skarpe spørgsmål.

- Peter Kyhl, chef for DR's direktionssekretariat, synes du, at det er rimeligt, at brugerne ikke nødvendigvis får mere for pengene på dr.dk med den nye medielicens?

- Jeg mener ikke, at det er spørgsmål om rimelighed.

Medielicensen blev jo indført i forbindelse med medieforliget, fordi man ville fremtidssikre, at danskerne i langt højere grad en tidligere bruger pc’en derhjemme. Så der er meget at hente på de nye medier, og der vil kun komme mere.

- Hvad synes du personligt om medielicensen, der tvinger til pc-ejere til at betale, selv om de måske ikke ser eller hører nogen tilbud fra DR eller TV2 regionerne?

- Personligt synes jeg, at det er glimrende, at alle er med til at betale til public service. Altså at fællesskabet yder et bidrag.

- Også selv om man ikke ser eller hører radio på sin pc – det er jo ikke nødvendigvis det, som man bruger den til?

- DR er jo mere end en radio- og tv-station. Vi har jo også en masse tilbud på nettet, som jeg tidligere har været inde på. Så alle de ydelser, som man får på nettet, er man dermed med til at betale.

- Det skal man være med til at betale, fordi man ejer en pc?

- Man kan sige, at man har stadfæstet en beslutning i Danmark om, at ejer man en pc, så skal man betale. Man har jo muligheden for at se og høre dr.dk. Det hele står åbent til dig.

- Men kan du ikke se forskellen på funktionaliteten i et tv og i en pc. Det er jo to helt forskellige apparater med ret forskellige formål?

- Jo, men det er jo en traditionel måde at se på det på.

Fremtiden er jo, at pc’en i høj grad er et apparat, hvor man som borger kan modtage alle public service-ydelserne på. Og deri ligger fremtidssikringen, da pc’en måske overtager tv’et og radioens plads i hjemmene.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job