Danske Bank øger sikkerheden efter kode-kaos

Danske Bank strammer op på login-sikkerhed fra februar. Nu skal kunderne kunne vælge, om gamle passwords skal virke eller ej.

Danske Bank koncernen strammer nu op på sikkerheden på koncernens netbanker.

Det sker efter, at Computerworld har afsløret, at koncernens 1,2 millioner kunder i BG Bank, Danske Bank, Danica Pension og en række datterselskaber uden problemer kan logge på lønkonti og personlige oplysninger med gamle kodeord og tilhørende nøglefiler.

Med stramningen af sikkerheden bliver det nu muligt for koncernens 1,2 milloner netkunder at vælge at sætte alle tidligere nøglefiler ud af kraft, hvilket gør gamle passwords ubrugelige.

Kan låses til fysisk pc

Samtidig får kunderne nu mulighed for at låse deres nøglefil til en fysisk pc.

Det gør stjålne nøglefiler ubrugelige på en fremmed pc.

- Det er en ændring, som vi har arbejdet på, fordi vi kan se at risikoen stiger, siger Poul Otto Schousboe, som er koncern-sikkerhedschef hos Danske Bank

Låst nøgle med mulighed for flytning

Ifølge Poul Otto Schousboe er der tale om en ny måde at gribe tingene an på.

Det bliver eksempelvis muligt for kunderne at flytte nøglefilen rundt mellem flere computere, selv om kunden vælger at låse nøglefilen til den fysiske pc

- Det vil ske ved hjælp af et skærmbillede, hvor man kan flytte den til en anden maskine, siger Poul Otto Schousboe.

Det er en mulighed, som både eksperter og banker finder vigtig, fordi de ser mobiliteten som et vigtigt parameter for kunderne.

Ifølge sikkerhedschefen vil kunder, som kun bruger den samme pc til netbank, i realiteten ikke opdage ændringen.

Men bruger man forskellige computere, vil man opleve en lille ændring i det såkaldte dialog-flow som kunden ser på skærmen.

Samtidig tilbyder Danske Bank fremover kunderne at slå alle eventuelt eksisterende nøglefiler ihjel i forbindelse med fornyelse af kodeord.

Kan slå nøgler ihjel

- Vi går ind og skifter indholdet af nøglefilen ud. Det betyder, at ekstra nøgleudgaver af den samme nøgle bliver ubrugelig, siger Poul Otto Schousboe.

Udrulningen af bankgigantens forhøjede sikkerhed begynder 7. februar i år, og kommer efter at Forbruger-ombudsmanden kort før jul bad Danske Bank om at redegøre for login-sikkerheden hos Danske Bank og BG Bank.

Danmarks næststørste bank, konkurrenten Nordea, oplevede i sidste uge et digitalt røveri med et udbytte på otte millioner kroner i Sverige. Et angreb som sikkerhedsgiganten McAfee kalder "det største internetkup" til dato.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse