Vista er løs i Danmark - Microsoft glæder sig

Reportage: Så kom Windows Vista til byen – nærmere bestemt DGI Byen i København, hvor det meget omtalte styresystem og den tilhørende kontorpakke i dag er blev officielt lanceret.

Artikel top billede

Tilbage til artiklen: Microsofts Vista-eventyr - få overblikket.

Reportage: Der var hverken champagnepropper, fyrværkeri eller konfetti, da fem års udviklingsarbejde blev præsenteret i ydmyge, men hyggelige lokaler på Vesterbro i København.

De omkring 50 fremmødte journalister blev budt velkommen af Microsofts administrerende direktør, Jørgen Bardenfleth, der efter at have givet udtryk for sin glæde over det færdige produkt kunne fortælle, at Microsoft forventer, at 100.000 danskere vil skifte til den nye platform hvert kvartal i 2007.

Også globalt har Microsoft høje forventninger til Vista.

- På verdensplan regner vi med, at 45 millioner brugere tager Windows vista til sig i 2007, hvilket vil give Microsoft en samlet omsætning på 70 milliarder dollar, fortalte Jørgen Bardenfleth under sin korte præsentation.

Operativsystemer er ikke interessante

De astronomiske summer svævede stadig i rummet, da mikrofonen blev givet videre til Nis Bank Lorentzen, der er den danske divisionschef for Office og Windows.

- Operativ-systemer er ikke voldsomt interessante. Det er de applikationer, der lægges oven på, som tæller, sagde Lorentzen til stor overraskelse for publikum.

Argumentet blev dog underbygget med Vistas brugervenlighed over for de udviklere, der skal bygge applikationer til platformen.

Herefter brugte Microsoft-chefen 10 minutter på en gennemgang af de elementer, som han fandt væsentlige at præsentere den danske presse for.

Sikkerhed og brugerflade

Emnerne lød blandt andet på sikkerhed, brugerflade samt en glædelig nyhed om at 7-kabalespillet stadig er en del af operativsystemet.

Da vi efterfølgende spurgte Nis Bank Lorentzen om hans favorit funktion i det nye styresystem, var det dog ikke den populære tidsrøver - der endda har fået en make over – som scorede højst på listen.

- Jeg har brugt Vista længe, og brugerfladen er jeg rigtig glad for, men søgefunktionen er min absolutte favorit, fortæller han.

Vista kan købes fra i dag

Forhandlerne har haft mulighed for at erhverve Windows Vista siden 30. november 2006, mens den stille fest i dag er sat som den officielle skæringsdato for, at private nu også kan købe programmet.

Tilbage til artiklen: Microsofts Vista-eventyr - få overblikket.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS