Telia jubler over resultat - analytikere afdæmpede

Teleselskabet Telia hæver armene efter præsentationen af årsregnskabet for 2006. Det går rigtig godt både i Danmark og internationalt, hedder det. Teleanalytikere er betydeligt mere afdæmpede.

Med et årsresultat før skat på 341 millioner kroner for 2006 oplever teleselskabet Telia i Danmark en enorm fremgang. Det oplyser selskabet efter lanceringen af sit årsregnskab tirsdag formiddag.

Resultatet er ekstraordinært godt, når man ser det i forhold til 2005, hvor Telia Danmark havde et negativt resultat på 140 millioner kroner.

Selskabets administrerende direktør, Jesper Brøckner, oplyser, at fremgangen i høj grad skyldes, at fordelene ved købet af Orange er ved at slå igennem for alvor.

Gevinst ved sammenlægning

- Vi er begyndt at kunne mærke synergierne mellem sammenlægningen af Orange og Telia samt sammenlægningen af vores mobil- og fastnetforretning til at materialisere sig, forklarer han som væsentlige årsager til succesen.

Derudover pointerer han, at værdifulde kunder også har været en betydningsfuld faktor i 2006.

- Vi har koncentreret os om at få værdifulde kunder, der bruger vores tjenester noget mere. Det kan man også se på, at vores arpu (gennemsnitlig omsætning per bruger, Red.) er steget, lyder det fra Jesper Brøckner.

Med det gode årsregnskab ser han meget lyst på fremtiden.

- Det har været nødvendigt for os at bruge 2006 på at få de interne processer og systemer til at fungere sammen. Den proces er nu overstået, og jeg er glad for, at vi nu står med en top-trimmet virksomhed, der er klar til fremtidens telemarked, fortæller Jesper Brøckner.

2006 et godt år for Telia Sonera

Samlet set blev 2006 et rigtig godt år for hele den svenske telekoncern TeliaSonera.

Nettosalget steg med 3,9 procent, så det endte på 75,5 milliarder kroner, og nettoindtægterne steg til 16 milliarder kroner.

- Det går generelt rigtig godt for Telia i mange lande. Det skyldes i høj grad en fokusering på værdifulde kunder, som jo også har båret frugt i Danmark, forklarer Jesper Brøckner.

Skeptiske teleanalytikere

Teleanalytiker Robert Jakobsen fra Jyske bank er dog ikke imponeret over de store tal.

- Fastnetdivisionen i Sverige, som er den absolut største enhed, har oplevet et omsætningsfald på 5,5 procent på grund af IP-telefoni, mobiltelefoni og tab af linjer. Og jeg vurderer, at ledelsen i Telia havde sat næsen op efter, at det blev kompenseret i forhold til bredbånds- og mobilmarkedet, siger han.

Robert Jakobsen forklarer, at der i den sammenhæng ikke var vækst på det svenske mobilmarked, hvilket også var skuffende.

- Generelt er det ikke gået så godt for Telia i Norden. Kriseramte Finland og Danmark har dog stabiliseret sig. Men selskabet bliver reddet af aktiviteterne uden for Norden, hvor det især tjener godt i Rusland og Tjekkiet, forklarer han.

Årsregnskabet fra Telia Danmark aftvinger heller ikke respekt hos teleanalytiker John Strand fra Strand Consulting.

- Regnskabet er som forventet. Telia i Danmark har stadig et økonomisk efterslæb efter købet af Orange, som det nok aldrig formår at udjævne på grund af konkurrencen, siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S