TDC og SAT-gruppen i åben krig om milliontab

Afgørelsen fra Teleklagenævnet er misfortolket at SAT-gruppen, der anlagde sag mod telegiganten, mener TDC. SAT-gruppen svarer igen og kalder TDC's udsagn et solidt stykke spin.

Ifølge TDC er selskabet selv ikke skyld i milliontab hos konkurrenterne på grund af trusler om kabel-klipning.

TDC læser nemlig Teleanklagenævnets afgørelse som at tvisten mellem SAT-gruppen og TDC er blevet sendt retur til IT- og Telestyrelsen.

- Nævnet fastslår ene og alene, at sagen skal genbehandles af IT- og Telestyrelsen. Konkurrenternes udlægning er grebet ud af den blå luft og har ikke hold i virkeligheden, siger TDC's chefjurist Gitte Forsberg.

Hendes udsagn skyldes en passage i afgørelsen, hvor der står:

- Teleanklagenævnet har behandlet de omhandlende klager på skriftligt grundlag og har herefter truffet afgørelse om at hjemvise de påklagede afgørelser til fornyet behandling i IT- og Telestyrelsen.

Og det udsagn tolker juristerne hos TDC som at der i det tre sider lange dokument fra Teleanklagenævnet reelt ikke er truffet en afgørelse.

- Så Fullrates snak om erstatningskrav er også helt ude i hampen. Gældende lovgivning giver stadig os ret til at handle, som vi gør. At der er ny lovgivning på vej, der vil give de andre ret, er en helt anden snak, siger kommunikationsmedarbejder Andreas Krog fra TDC.

Blandt Danmarks største advokatbureauer

TDC's udmelding kommer ikke bag på SAT-gruppen, der anlagde sagen mod TDC.

- Jeg ser det som et partsindlæg inden de kommende sagsanlæg mod TDC, hvor selskabet så prøver med vold og magt at sabotere samt nægter at efterkomme IT- og Telestyrelsens afgørelser, siger administrerende direktør i Fullrate, Stig Myken, på vegne af SAT-gruppen.

Han mener, at TDC har mistet sin sidste rest af samfundmæssig samvittiighed, efter de fem kapitalfonde overtog TDC for et år siden.

- Det er blevet et stærkt kapitaldrevet foretagende, og blandt Danmarks største advokatbureauer. TDC prøver kun på at se sagen fra sin egen side. Og derfor er TDC's udspil i denne sag helt forventeligt, fortæller Stig Myken.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere