Serveres energiforbrug fordoblet siden 2000

Verdens servere forbruger i dag dobbelt så meget strøm som for fem år siden. Det enorme strømforbrug vil fortsætte med at vokse i de kommende år. I USA forbruger serverparkerne 1,2 procent af den samlede strømproduktion.

Samlet suger det samlede antal servere i verden i dag dobbelt så meget strøm til sig i forhold til omfanget for fem år siden, viser en undersøgelse fra Stanford Universitet i USA.

I 2005 forbrugte verdens servere i alt al den strøm, som 14 kraftværker med et output på 1.000 megawatt hver kunne producere.

Det store energiforbrug går ikke mindst til den ofte meget energikrævende nedkøling, som især store serverparker kræver.

Samtidig peger undersøgelsens ophavsmand, Jonathan Koomey fra Stanford Universitet, på, at behovet for data vokser eksplosivt.

Det gælder eksempelvis efterspørgslen på musik, net-telefoni, video og meget andet, der kræver stadigt stigende server-kraft.

Antallet af servere er eksploderet

Positivt i undersøgelsen er, at det overordnede energiforbrug per server "kun" er steget med mellem fem og otte procent. Deraf konkluderer rapporten, at op mod 90 procent af den markante stigning i samlet energiforbrug skyldes en kraftig stigning i antallet af servere siden 2000.

Ifølge undersøgelsen summede der 14,1 millioner servere i verden i 2000, hvoraf langt de fleste var mindre maskiner, mens blot 66.000 var avancerede superservere.

I dag kører der 27,3 millioner servere i verden, hvoraf de 59.000 er avancerede, mens antallet af mindre servere er vokset markant.

Ifølge undersøgelsen svarer det samlede strømforbrug til fuld serverdrift i USA til 1,2 procent af det samlede energiforbrug i landet. Undersøgelsen nævner ikke tilsvarende tal for hele verden.

Forskerne bag undersøgelsen mener, at servernes strømforbrug vil fortsætte med at vokse markant i de kommende år. De venter, at energiforbruget er steget med yderligere 75 procent i 2010.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere