IBM's Blade.org tiltrækker investorer

Investorer med risikovillig kapital har investeret 5,7 milliarder kroner i nye selskaber, der er medlem af den kun et år gamle bladecenter-organisation, Blade.org, som understøttes af IBM.

Investorer med risikovillig kapital har investeret 5,7 milliarder kroner i medlemsselskaber af bladecenter-organisation, Blade.org, som understøttes af IBM og som så dagens lys for et års tid siden.

Blade.org havde fra begyndelsen omkring 40 virksomheder som medlemmer. Dette tal er nu vokset til 100 primært amerikanske virksomheder.

De sælger alle processorer, software, networking-udstyr og anden teknologi designet til blade-servere.

Samarbejder om udvikling

De pågældende medlems-virksomheder samarbejder desuden om produkt- og markedsudvikling og om at sætte standarden for samarbejdsevnen mellem blade-relaterede produkter.

Walden International, et globalt investeringsselskab, har investeret 568 millioner kroner i nye virksomheder, der er medlem af Blade.org, siger Andrew Kau, administrerende direktør for Walden USA.

"Selv store producenter som IBM kan ikke levere alle de teknologiske dele selv og har brug for at opfostre små, innovative virksomheder, hvis teknologi kan køre med IBM's for at tilfredsstille sine kunder", siger Andrew Kau.

Blade server-platformen er den hurtigst voksende del af server-markedet og forventes ifølge IDC at at sætte sig på 10 procent af server-salget på verdensplan i 2007.

Det vil give en samlet omsætning i omegnen af 62,5 milliarder kroner indtil 2010, siger IDC.

Selvom IBM har dannet fortrop for Blade.org er det ikke alle virksomhederne i organisationen, der arbejder sammen med IBM.

Blade.orgs mål er at øge antallet af teknologiske løsninger, der findes gennem samarbejde mellem virksomheder, fra de 30 det er i dag, til 3.000. Organisationen vil gerne udvide, så den også får medlemmer fra Europa og Asien.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S