Asteroide-jagt kan skabe verdens største database

It kommer til at spille en afgørende rolle i jagten på farlige asteroider. Der er i øjeblikket en risiko på 1 til 45.000 for, at asteroiden Apophis rammer Jorden i 2036. Men oddsene ændrer sig muligvis til menneskehedens fordel.

Artikel top billede

It-systemer kommer til at spille en afgørende rolle i opdagelsen af kommende trusler fra rummet.

Der er i øjeblikket en risiko på 1 til 45.000 for, at asteroiden Apophis, som er opkaldt efter en egyptisk gud for mørke og kaos, rammer Jorden i 2036.

Jagten på de farlige asteroider kan udvikle sig til at blive verdens største database. Eksempelvis er Google allerede inde i billedet.

På it-fronten er der allerede blevet etableret en initiativ med navnet Large Synoptic Survey Telescope (LSST).

Initiativet involverer 20 universiteter og laboratorier, der sammen vil bygge et stort teleskop med navnet Cerro Pachon på et 2.682 meter højt bjerg i det nordlige Chile.

Teleskopet kan sandsynligvis finde asteroider med en størrelse på ned til 100 meter i diameter.

Når teleskopet bliver taget i brug i 2013, forventes det, at kunne producere op til 30.000 gigabytes data per nat. Google kom ind i kampen i sidste uge.

"Google skal hjælpe os med at finde ud af, hvordan al den data skal lagres og sorteres. Hvordan finder man noget blandt petabytes af data?" siger Donald Sweeney, projektleder for LSST.

Apophis flyver stadig gennem verdensrummet. Med sine 305 meter i diameter kan den forsage betydelig skade. Sansynligheden taler dog for, at den ikke rammer Jorden.

Oversat af Ditte Thøgersen

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics