Artikel top billede

Indien: Outsourcing-selskaber skal beskattes

Efter mange års lukrative skatte-fordele skal den indiske outsourcing-industri til at betale skat på lige vilkår med andre industrier. Branchen er uenig om, hvorvidt det er en god ide eller ej.

Den indiske regering har kig på landets mange selskaber inden for outsourcing-industrien, som regeringen mener betaler for lidt i skat.

Den store outsourcing-industri i Indien står derfor til at miste de ellers ret omfattende skatte-fordele, som industrien har nydt går af i en del år.

Endnu er der ikke blevet truffet nogen beslutning, men en lang række outsourcing-selskabers eksport-omsætning er allerede blevet indregnet i Indiens stats-budget.

Indien finansminister,P. Chidambaram, har da også bekræftet beslutningen.

En meget stor del af de indiske selskaber, der håndterer outsourcede opgaver, blev etableret under et statsprogram med navnet Software Technology Park of India (STPI).

Her var netop skattefordele blandt lokkemidlerne til at etablere selskaberne.

STPI-programmet udløber imidlertid til næste år, og intet tyder på en forlængelse, selvom den indiske it-industri har anmodet om, at programmet bliver forlænget yderligere 10 år.

Flere af de indiske direktører i outsourcing-branchen vurderer, at ophævelsen af skattefordelene ikke får konsekvenser for de priser, som selskaber opkræver fra deres kunder.

Derimod vil bundlinien blive ramt, lyder vurderingen.

Andre selskaber - heriblandt Infosys - mener, at den indiske outsourcing-industri efterhånden er stor og moden nok til at betale skat på samme vilkår som andre industrier i Indien.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis