Fredagens aviser om it

Tetra-sag hænger i bremsen. TDC lokker med skattefryns.

Tetra-sag hænger i bremsen

Den hollandske kommunikations-virksomhed Nethleas har foreløbigt intet fået ud af at stævne Økonomistyrelsen på påstand om, at milliard-udbudet af radiokommunikation til nødberedskabet er kørt af sporet. Nethleas er tidligere blevet afvist af Klagenævnet for Udbud og har trods en stævning og to rykkere intet hørt fra Byretten i København endnu. (Børsen)

TDC lokker med skattefryns

TDC forsøger at fyre op under salget af bredbåndsløsninger med skatterabat ved at opfordre til frynsefest. Det sker med en landsdækkende kampagne for TDC Medarbejderbredbånd. Fremgangsmåden vækker forargelse i SF, hvor skatteordfører Poul Henrik Hedebo finder ordvalget stødende. "Det fremgår som spekulation på kanten af loven," mener han. (Morgenavisen Jyllands-Posten)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis