Bill Gates sælger ud af sine Microsoft-aktier

På bare en måned har Microsofts Bill Gates solgt mere end 20 millioner af sine aktier i Microsoft. Salget sker samtidig med nogle meget turbulente dage på det globale marked.

Bill Gates har i løbet af den seneste måned solgt mere end 20 millioner Microsoft-aktier. Omkring to millioner af aktierne har været berørt af den verdensomspændende uro på aktiemarkedet.

Gates solgte næsten fire millioner aktier i løbet af de sidste tre dage i februar måned, nemlig 1,87 millioner aktier mandag, 990.000 tirsdag og en million aktier onsdag, oplyser den amerikanske Sikkerheds- og Handelskommission (SEC).

Styrtdyk

Salget tirsdag faldt sammen med en af det globale aktiemarkeds værste dage i årevis.

Det amerikanske aktieindeks Dow Jones Industrial Average, som måler USA's 30 største aktieselskaber, styrtdykkede tirsdag og faldt med 416 points den dag og landede på 12.216. Microsoft, der bliver talt med i Dow indekset, faldt 4,1 procent samme dag og endte på 157,72 kroner.

Når store investorer som Bill Gates beslutter sig for at sælge så mærkbart ud af en aktieportefølje tiltrækker det opmærksomhed fra folk, der forsøger at forudse, hvilken retning markedet bevæger sig i.

Bill Gates bliver regnet for en del af inderkredsen på grund af sin position i Microsoft, og derfor skal han indberette sine aktiesalg SEC og forsyne dem med en offentlig redegørelse for handlerne.

Bill Gates inddrog ifølge SECs oplysninger over 2,83 milliarder kroner fra salget i februar.

Der er ikke oplysninger om, hvorfor Bill Gates har besluttet at sælge ud af sine aktier. Han er fortsat blandt Microsofts største aktionærer med med sine 917,5 millioner aktier, hvilket svarer til omkring 9,2 procent de aktier, der er i omløb.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S