Microsoft lufter detaljer om næste Windows

For anden gang på fem uger har Microsoft Danmark lagt materiale på nettet, der afslører detaljer om næste version af Windows.

Computerworld News Service: En medarbejder fra Microsofts danske afdeling har lagt en PowerPoint præsentation på nettet, der afslører detaljer om Windows Seven, som er kodenavnet for næste version af Windows.

Ifølge præsentationen vil Microsoft fokusere på forbedringer på flere områder.

Det skal blandt andet være nemmere at finde information, og mulighederne for at forbinde med mobile enheder skal forbedres.

Én søgefunktion til det hele

Eksempelvis viser en detaljeret liste over funktioner i den nye version af Windows, at det er funktioner som én samlet søgefunktion for lokal-, netværk- og internetsøginger, forbedrede muligheder for trødløse forbindelser samt bedre management og sikkerhedsfunktioner.

For de it-professionelle indikerer præsentationen, at der er planer om at forbedre sikkerheden i form af udvidet databeskyttelse og bedre overvågningsfunktioner, der kan bruges når systemerne skal vedligeholdes.

Microsoft vil fokusere på at minimere vedligeholdelsesomkostningerne ved at indføre nye opgraderingssystemer og administratorrettigheder ud fra roller.

Oversat af Christian Carlsen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S