Fagforeninger raser over Venstre i kartel-sag

Venstre vil udhule retten til kompensation til de medarbejdere, der er underlagt kunde- og konkurrenceklausuler, mener fagforeningerne. Oppositionen stiller modforslag.

Ansatte kan godt vinke farvel til den kompensation, som funktionærloven i dag sikrer dem i forbindelse med deres kunde- og konkurrenceklausuler.

Det mener fagforeningerne er konsekvensen af Venstres udspil om, at de jobkartel-aftaler, som medarbejdere kender til, skal være lovlige - men ikke udløse en automatisk kompensation.

Dermed vil arbejdsgiveren gratis kunne indgå jobkartel-aftaler, hvor de ansatte ikke som med de øvrige klausuler, er forpligtet til at betale kompensation.

Klokkeklar udhuling

"Det er en klokkeklar udhuling af funktionærloven, der siger, at der skal ydes kompensation for kunde- og konkurrenceklausuler", siger faglig leder Carlo Søndergaard fra HK Privat.

I dag er 20 procent af Prosas medlemmer i den private sektor underlagt en kunde- eller konkurrenceklausul.

Og faglig sekretær Hanne Lykke Jespersen fra Prosa raser også over Venstres udspil.

"Ikke blot vil Venstre med et hug reelt tage kompensationen fra lønmodtagerne, de vil også udhule funktionærlovens bestemmelser om, hvem der må underligges klausuler, der hindrer mobilitet", siger hun.

Hemmelige aftaler falder

Fagforeningernes hårde kritik kommer efter at Venstres arbejdsmarkedsordfører Jens Viberg i går meddelte, at Venstre vil forbyde de hemmelige jobkartel-aftaler, men til gengæld blåstemple de ikke-hemmelige jobkartel-aftaler.

I samme forbindelse slog arbejdsmarkedsordføreren fast, at der vil blive tale om individuelle forhandlinger for hver enkelt medarbejder, om de skal have kompensation eller ej.

Det står altså i skarp kontrast til kunde - og konkurrenceklausuler, der ifølge funktionærloven skal udløse en kompensation til medarbejderen.

"Hvad mon arbejdsgiveren vil vælge?", spørger Hanne Lykke Jespersen retorisk.

Også formand for DJØF Privat, Jan Helmer ryster på hovedet af Venstre.

"Arbejdsgiverne har rigeligt med redskaber til at binde medarbejderne med kunde- og konkurrenceklausuler, hvorfor skal de pludselig have andre muligheder?", spørger han.

Mod-forslag fra oppositionen

I dag fremlægger S, R, SF og Enhedslisten et forslag til folketingsbeslutning, hvor de i modsætning til Venstre vil kræve at funktionærlovens bestemmelser om kompensation, også gælder ved jobkartel-aftaler.

Herunder regler om hvor længe aftalerne må gælde, og hvem der må underlægges dem.

Dansk Folkeparti afgør sagen

Det ser nu ud til at Dansk Folkeparti igen bliver den afgørende stemme.

Partiet vil afgøre om lønmodtagerne skal sikres kompensation eller ej.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra arbejdsmarkedsordfører Bent Bøgsted fra Dansk Folkeparti i dag.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis