A+, lider I af storhedsvanvid?

Bredbåndsleverandøren A+ får tilført 100 millioner kroner fra selskabet LD Equity, så A+ kan komme blandt de største bredbåndsselskaber i Danmark. Er det overhovedet realistisk? Administrerende direktør Henrik Lind giver fem skarpe svar på fem skarpe spørgsmål.

Artikel top billede

Henrik Lind, administrerende direktør i A+, vil opkøbe konkurrenter.

Investeringsselskabet LD Equity skyder 100 millioner kroner ind i A+, for at I kan spise kirsebær med de store bredbåndleverandører. Henrik Lind, din plan er som minimum at komme op blandt de fire største spillere på markedet i løbet af tre år. Lider du af storhedsvanvid?

"Nej, det gør jeg bestemt ikke. Hos A+ synes vi, at det er realistisk, fordi vi har den platform, der skal til for at blive det. Igennem fem år har vi investeret i et net, der kan klare helt op til 250.000 kunder. Og der er jo ingen grund til, at have en så stor kapacitet uden at skulle bruge det til noget."

Hvordan skal de 100 millioner kroner investeres, for at A+ kan realisere sit mål om at være blandt de dominerende på markedet?

"Pengene bliver investeret bredt. Både i andre internetudbydere, netværk i form af bolig- og antenneforeninger og opkøb af konkurrerende virksomheder."

Du peger på, at en af planerne for at komme helt til tops er opkøb. Hvilke konkrete selskaber har I i kikkerten?

"Det har jeg ikke nogen kommentarer til."

Hvem skal I stjæle kunderne fra?

"Fra de andre udbydere – både større og mindre virksomheder. Vi har naturligvis udpeget et investeringskatalog, men det holder vi for os selv lidt endnu."

Hvornår vil man se de første tegn på, at A+ blander sig i kampen mellem de store leverandører?

"Meget snart. Inden for en måned vil der ske noget spændende."

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job