Opkøb firedobler Brocades markedsandel

Brocade vil ikke længere nøjes med lagrings-teknologi og har derfor opkøbt flere virksomheder, som skal udvide bredden af virksomhedens kompetencer.

Computerworld News Service: Den administrerende direktør for Brocade Communications Systems, Michael Klayko, spår, at virksomhedens opkøbsstrategi giver adgang til fire gange så mange markedsandele i 2008.

Brocades kernemarked er forbindelser via fiberkanaler til lagringsnetværk (SAN) og bliver i 2007 vurderet til at indbringe handler for cirka ti milliarder kroner.

Årets nye erhvervelser af blandt andre McData og Silverback Networks, giver Brocades adgang til forretninger for op mod 30,2 milliarder i år og en endnu mere til næste år, fortæller Michael Klayko på et pressemøde torsdag.

”Brocade kan nu konkurrere på nye områder, heriblandt udvidelser af lagringsnetværk, router-egenskaber, 10-gigabit Ethernet datacenter-forbindelser og lagrings- administration,” siger han. ”Markedets muligheder vokser i takt med at det digitale univers’ muligheder vokser.”

Den største nye mulighed for Brocade, er inden for det såkaldte file-area networking (FAN), der betyder organisering af ustrukturerede data. Uensartede Word-filer, e-mail beskeder, dias præsentationer og andre filer, der i mange organisationer ikke er ordnet særligt godt.

"De fleste virksomheder har ingen fast politik for hvordan man skal administrere de mange filer. Det er et enormt problem og en enorm mulighed for os,” siger Michael Klayko.

”Brocades opkøb vil give virksomheden en fordel overfor rivaler som Cisco Systems,” siger Brian Babineau, senior- analytiker hos Enterprise Strategy Group, et forsknings- firma der specialiserer sig i lagringsindustrien.

Brocade har en årlig omsætning på 4,5 milliarder kroner, hvis man ikke tæller McData med.

Rivalen QLogic omsætter for 3,2 milliarder og Emulex for 2,3 milliarder kroner, ifølge 2006 oplysningerne fra Hoover's.

Brocades mest markante rival er klart Cisco. Lagring udgør kun en lille del af Cisco årlige omsætning på 179 milliarder kroner, men det er virksomhedens placering som den dominerende producent af forretningsnetværk giver den salgskraft.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS