Opkøb firedobler Brocades markedsandel

Brocade vil ikke længere nøjes med lagrings-teknologi og har derfor opkøbt flere virksomheder, som skal udvide bredden af virksomhedens kompetencer.

Computerworld News Service: Den administrerende direktør for Brocade Communications Systems, Michael Klayko, spår, at virksomhedens opkøbsstrategi giver adgang til fire gange så mange markedsandele i 2008.

Brocades kernemarked er forbindelser via fiberkanaler til lagringsnetværk (SAN) og bliver i 2007 vurderet til at indbringe handler for cirka ti milliarder kroner.

Årets nye erhvervelser af blandt andre McData og Silverback Networks, giver Brocades adgang til forretninger for op mod 30,2 milliarder i år og en endnu mere til næste år, fortæller Michael Klayko på et pressemøde torsdag.

”Brocade kan nu konkurrere på nye områder, heriblandt udvidelser af lagringsnetværk, router-egenskaber, 10-gigabit Ethernet datacenter-forbindelser og lagrings- administration,” siger han. ”Markedets muligheder vokser i takt med at det digitale univers’ muligheder vokser.”

Den største nye mulighed for Brocade, er inden for det såkaldte file-area networking (FAN), der betyder organisering af ustrukturerede data. Uensartede Word-filer, e-mail beskeder, dias præsentationer og andre filer, der i mange organisationer ikke er ordnet særligt godt.

"De fleste virksomheder har ingen fast politik for hvordan man skal administrere de mange filer. Det er et enormt problem og en enorm mulighed for os,” siger Michael Klayko.

”Brocades opkøb vil give virksomheden en fordel overfor rivaler som Cisco Systems,” siger Brian Babineau, senior- analytiker hos Enterprise Strategy Group, et forsknings- firma der specialiserer sig i lagringsindustrien.

Brocade har en årlig omsætning på 4,5 milliarder kroner, hvis man ikke tæller McData med.

Rivalen QLogic omsætter for 3,2 milliarder og Emulex for 2,3 milliarder kroner, ifølge 2006 oplysningerne fra Hoover's.

Brocades mest markante rival er klart Cisco. Lagring udgør kun en lille del af Cisco årlige omsætning på 179 milliarder kroner, men det er virksomhedens placering som den dominerende producent af forretningsnetværk giver den salgskraft.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS