Britisk Pentagon-hacker taber appel-sag igen

Den britiske hacker Gary McKinnon tager med en ny Højesteretsdom endnu et skridt mod en udlevering til de amerikanske myndigheder, som ønsker ham retsforfulgt for at have brudt ind i 97 computer hos blandt andet Pentagon.

Den britiske hacker og computer-ekspert, Gary McKinnon, har tabt endnu en appel-sag i den britiske Højesteret.

Det betyder, at han nu efter alt at dømme skal udleveres til de amerikanske myndigheder, der ønsker at retsforfølge ham for at have hacket sig vej ind i blandt andet Pentagon, de amerikanske forsvarssystemer og rumcentret NASA.

I alt mistænkes han for at have skaffet sig vej ind i 97 computer-systemer.

Den London-bosiddende Gary McKinnon blev anholdt for halvandet år siden på foranledning af netop de amerikanske myndigheder.

Gary McKinnon slipper trods dommen for at komme ind og sidde i skyggen, idet en kaution gør, at han fortsat er på fri god. Han har nu mulighed for at appellere afgørelsen endnu en gang, nemlig til House of Lords.

Amerikanerne mener, at Gary McKinnon - med hackernavnet Solo - brød ind i de 97 computere mellem februar 2001 og marts 2002.

Han har for længst erkendt, at han har stået bag indbruddene, men har hele tiden afvist, at han har forvoldt nogen skade. Den udlægning er de amerikanske myndigheder ikke enig i.

De vurderer, at det har kostet flere millioner kroner at blandt andet lukke systemerne ned og genstarte dem igen efter McKinnons indbrud.

Frygter unfair behandling

Han har argumenteret mod en udlevering til retsforfølgelse i USA, fordi han mener, at stemningen er så meget imod ham i USA, at han nærmest allerede er dømt.

Gary McKinnon anvendte et program, der hedder "RemotelyAnywhere" til at kontrollere de amerikanske computere fra sin kontorplads i London. Hans besøg skete typisk på tidspunkter, hvor de amerikanske kontorer var tomme.

Han blev dog opdaget, da han fejlberegnede tidsforskellen.

Det betød, at en amerikansk kontor-ansat sad og kiggede på sin skærm, da curseren pludselig begyndte at bevæge sig af sig selv - styret fra London af McKinnon.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen