Dine samtaler bliver gratis med fremtidens mobil

Langtidsvirkende brændselsceller og projektor i mobilen. Det er blot få af de forudsigelser, som et norsk mobilsite har om standardmobiltelefonen inden for de næste tre år. En dansk teleanalytiker ryster på hovedet over spådommene.

SMS'en blev opfundet ved en tilfældighed. Kameraet til mobiltelefoner var en kuriositet for blot få år siden. Og personlige ringetoner var i slut-1990'erne noget, som kun de allerfærreste interesserede sig for at benytte.

Nu sender danskerne omtrent fem milliarder SMS'er om året, mobilselskabet Nokia er verdens største kameraproducent og personlige ringetoner omsætter for næsten 85 milliarder kroner på verdensplan.

Så uforudsigeligt kan mobilmarkedet udvikle sig.

Og alligevel drister det norske site amobil.no sig til at forudsige nogle kommende trends og teknologier for mobiltelefonen inden vi når år 2010.

Mobil med gratis taletid

Den første forudsigelse, som det norske online-magasin kaster sig ud i, er, at minutprisen forsvinder til fordel for en fast månedspris, hvor abonnenter kan tale, sende og downloade lige så meget de har lyst til månedsprisen.

Det skyldes, at teleselskaberne i stigende grad vil benytte sig af ip-telefoni, hvor indtægterne bliver skrabet sammen via indholdstjenester såsom musik, film og ringetoner.

"Det er noget vrøvl. For ip-telefoni er den dyreste samtaleform i produktionsøjemed, der overhovedet findes. Derimod vil man i stigende grad se mobilselskaberne tilbyde gratis opkald i deres eget net, så venner vil samle deres samtaler hos samme selskab," vurderer teleanalytiker John Strand fra Strand Consulting.

Han fortæller, at man i Sverige sidste år så et fald på 32 procent af opkald til andre net, hvorimod opkald til egne net steg med 78 procent.

På grund af slutbrugernes interesse for denne forretningsmodel, vil mobilselskaberne i fremtiden søge at indfange hele grupper frem for enkeltpersoner.

"Men selskaberne tjener stadig mere, selvom folk i stigende grad ringer gratis. De sørger nemlig for at kunderne forpligter sig til større månedlige beløb, så de meget sjældent vil tabe på 'spis-så-meget-du-kan'- konceptet," forklarer han.

Projektor – måske det næste hit?

Det skal være slut med at knibe øjnene sammen for de ældre mobilbrugere, fordi mobilerne inden for få år ifølge amobil.no bliver udstyret med projektorer, der kan blæse skærmbilledet op på en væg eller anden fast baggrund.

Budet fra det norske magasin lyder på, at 15 tommer-skærme bliver standarden, så man kan medbringe og vise præsentationer, dias-show eller film direkte fra mobilen.

Alternativt vil det være muligt at tilslutte mobilen direkte til et fjernsyn.

"Jeg tror ikke det vil slå igennem. Det er en nicheteknologi, som langtfra alle har brug for. Jeg har selv set projektorer, og der var kvaliteten virkelig ringe – og når den bliver bedre, så vil batterierne løbe tør for hurtigt," siger John Strand.

Batterier med en måneds levetid

Men levetiden på batterier brude ikke være et problem inden for en overskuelig årrække ifølge det norske site.

For mobilbrugere slipper for at lade mobiltelefonen op mere end en gang om måneden, da brændsels-celleteknologien vil være modnet tilstrækkeligt inden for de næste tre år.

Men den hopper John Strand ikke på.

"Jeg tør ikke engang gætte på, hvornår det vil ske. For faktum er, at batterierne er den mest langsommelige del af hele teknologiudviklingen inden for mobiltelefoni. De fysiske begrænsninger har man ikke formået at knække endnu – og det vil tage langt mere end tre år før der kommer et større gennembrud," spår han.

Også fingeraftryksgenkendelse ryster han på hovedet af. Amobil hævder ellers, at fremtidens indehaver af en mobiltelefon blot kan sætte sit fingeraftryk på mobilen for at låse den op i stedet for at benytte besværlige pin-koder.

"Teknologien er set før på pda'er. Men jeg vurderer, at det vil koste for meget at proppe den teknologi i telefonerne i forhold, hvor meget nytteværdi folk rent faktisk får ud af det," lyder det fra John Strand.

Det eneste norske postulat, som han nikker genkendende til, er, at mobilnettet vil nå op på overførselshastigheder på 100 megabit per sekund.

"Det er meget realistisk i 2010, også selvom vi ligger langt under dette niveau på nuværende tidspunkt," siger John Strand.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job