DF truer med nyt lovindgreb mod jobkarteller

Nyt lovindgreb venter, hvis virksomhederne bruger jobkarteller i uhæmmet stort omfang i fremtiden. Sådan lyder det fra Dansk Folkeparti

Virksomheder, der tror, at de nu kan indgå alle de jobkartel-aftaler, de har lyst til og blot orientere medarbejderne om dem, tager grueligt fejl.

Der vil blive grebet ind, hvis virksomhederne undlader at indføre tidsbegrænsninger på jobkartel-aftaler og giver medarbejderne en urimelig lav kompensation.

Sådan er den klare melding fra Dansk Folkeparti, der ellers sammen med regeringen står bag det lovforslag, der i næste uge skal vedtages i Folketinget og som forbyder de hemmelige jobkartel-aftaler.

"Der vil blive grebet ind med lovgivning igen, hvis aftalerne bliver brugt uhæmmet, og hvis lønmodtagerne slet ikke får mulighed for at forhandle sig frem til en rimelig kompensation. Arbejdsgiverne vil ikke slippe godt fra at misbruge dem, " lyder det kontant fra arbejdsmarkedsordfører Bent Bøgsted fra Dansk Folkeparti.

I næste uge fremlægger regeringen beslutningsforslaget til en lov, der forbyder de hemmelige jobkartel-aftaler, og samtidig blåstempler de jobkarteller som medarbejderne kender til.

Bag aftalen står regeringen og Dansk Folkeparti.

Regeringen advarer også

De konservative og beskæftigelsesministeren Claus Hjort Frederiksen fra Venstre advarer også virksomhederne mod at misbruge aftalerne.

Lars Barfod, der er arbejdsmarkedsordfører og næstformand hos de Konservative forklarer, at de konservative er meget opmærksomme på, at aftalerne ikke bliver misbrugt.

"Viser aftalerne sig åbenlyse urimelige, som for eksempel hvis de strækker sig over for lang tid, vil vi se på det igen," siger han.

På samme måde har beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen tidligere sagt, at nu vil aftalerne komme frem i lyset.

"Viser det sig det sig at være et helt uoverskueligt antal må vi gå videre lovgivningsmæssigt", sagde han til Berlingske Tidende.

Udmeldinger fra regeringen og DF kommer efter, at blandt andet en lang række fagforeninger har udtrykt frygt for at den nye lov vil udhule den kompensation medarbejderne er sikret ifølge funktionærloven ved kunde- og konkurrenceklausuler.

Læs mere om jobkarteller i fredagens trykte udgave af Computerworld

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job