Kina-spam falder dramatisk - Polen værst i Europa

Mængden af spam, der bliver pumpet ud fra Kina er faldet dramatisk i de første tre måneder af 2007. Samtidig tæller listen over de værste spammernationer flere europæiske lande med Polen som den værste.

Computerworld News Service: For et år siden blev over en femtedel af al spam udsendt fra computere i Kina. Det tal er faldet gennem det seneste år og var på 7,5 procent i første kvartal af 2007.

”Gennem de første syv dage af i år stod Kina kun for 1,7 procent af de udsendte spam-mails. Det er et usædvanligt brat fald,” siger senior sikkerhedskonsulent Carole Theriault fra it-sikkerhedsfirmaet Sophos PLC og fortsætter:

”Det er næsten som om, at nogle af internetydbyderne er blevet taget offline. Afskæringen skyldes sikkert to større jordskælv 26. december sidste år ud for den taiwanesiske kyst. De kan have skadet undersøiske datakabler og afbrudt internetadgangen i Asien,” siger hun.

Noget af æren skal også tilfalde en landsdækkende indsats mod spam i Kina, tilføjer hun.

”Kina har i nogen tid arbejdet på at reducere spam udsendt fra Kina, og jeg tror, at der er bevis på, at de har succes med indsatsen,” siger Carole Theriault.

USA er knap så dygtige

Indsatsen mod spam i USA har knap så gode resultater.

USA har tidligere stået for næsten halvdelen af verdens spam og sidste år stod for godt 23 procent. I seneste kvartal var tallet nede på knap 20 procent.

”Det er et meget mere moderat fald i forhold til det, vi har set i Kina.

Mere spam fra Europa

Mens andelen af spam fra Asien er faldende, så stiger den i Europa.

Flere europæiske lande har en større andel af den spam, der bliver sendt.

Polen er en af de markante syndere, fortæller Theriault

”Fem procent af verdens spam i sidste kvartal kunne spores tilbage til computere, der alle havde forbindelse til den samme polske internetudbyder,” siger hun.

Hun vil dog ikke oplyse navnet på den pågældende udbyder.

Polen står nu for 7,4 procent af verdenens spam. Det er næsten det samme som Kina.

Italien, Frankrig, Tyskland og Spanien er også med i Sophos beskidte dusin-liste over lande, der har de værste spamere.

Oversat af Christian Carlsen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S