Fuldstændig outsourcing af offentlig it-drift på vej

Ny SKI-aftale sikrer det offentlige muligheden for fuldstændig outsourcing af it-basisdriften. Målet er at kunne tilbyde outsourcing af det offentliges vedligeholdelse og support inden for næste år.

Statens og Kommunernes Indkøbs Service (SKI) har forhandlet en ny rammeaftale på plads.

Aftalen "It-drift – distribueret miljø" vil betyde, at det offentlige kan outsource sin interne it-drift til de seks udvalgte leverandører, der tæller IBM, CSC, KMD, Siemens, Fujitsu Services og Topnordic, med henblik på servere, remote backup, service desk og netværk hos kunderne.

Dermed giver SKI det offentlige mulighed for at outsource hele dets hardwarebaserede basisdrift, når man sammenholder den nye rammeaftale med den allerede indgåede rammeaftale for midrange og mainframe.

"Dette er vores næstsidste skridt mod at kunne tilbyde vores kunder en hel palet af outsourcingsmuligheder, der kan lette driften i det daglige arbejde," forklarer direktør Niels Frederiksen fra SKI.

Aftalen er blandt andet skruet sådan sammen, at leverandørerne benytter et standardiseret koncept, der går på tværs af leverandørerne. Dermed er kunderne fremtidssikret, hvis de hopper fra den ene leverandør til den anden.

"Det er noget som vores leverandører i højere grad benytter sig af. Også til kunder i den private sektor," fortæller Niels Frederiksen.

Den netop indgåede rammeaftale løber fra 1. maj i år og frem til 1. maj 2009, hvor der er mulighed for forlængelse to gange et år.

Gennemskuelighed et vigtigt parameters
Han fremhæver også gennemskuelighed for de offentlige kunder som en hovedfaktor for den nye rammeaftale.

"SKI har med denne rammeaftale skabt et it-drift rammekompleks, som gør det nemt for kunderne at sammenligne priser og ydelser fra forskellige leverandører. Og for eksempel fremgår det af rammeaftalen, hvordan en eksisterende kontrakt overdrages fra leverandør til leverandør og tillige hvordan kunden træder ud af aftalen igen," han.

Outsourcing af hele it-driften er målet

Der vil ifølge SKI snart være muligt at outsource hele it-driften.

"Outsourcing af driften af softwaresystemer er den sidste brik, der snart falder på plads. Det vil betyde af det offentlige kan outsource vedligeholdelse og eksempelvis support i form af hotlines," fortæller Niels Frederiksen.

Han regner med, at denne mulighed foreligger inden for et års tid.

It-brancheforening støtter det offentlige

Foreningen IT-Brancheforeningen hilser rammeaftalen og hele idéen med at tilbyde fuldstændig outsourcing velkommen.

"Det offentlige skal støttes, og der er meget store rationaliseringsgevinster at hente i disse rammeaftaler. Men man skal jo heller ikke glemme, at det offentlige aftager næsten halvdelen af it-varer og ydelser, så outsourcing er både ordrer til branchen og besparelser til det offentlige," siger administrerende direktør for IT-Brancheforeningen.

Han har tidligere været ude med riven efter Finansministeriet, da det indgik forpligtende it-aftaler for staten igennem SKI.

Aftalerne gik ud på, at få leverandører skulle sikre staten store besparelser på kontormaskiner og computere.

"Disse tilbud er dog af en helt anden type. Ingen er forpligtet til noget som helst, og rart at vide ingen bliver presset til at købe ind hos en bestemt leverandør. På den måde består konkurrencen til alles bedste," forklarer han.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest