Forskningsnettet femdobler hastighed

Det danske forskningsnetværk femdobler hastigheden til 10 gigabit og åbner op for dedikerede fiberlinjer. Det bringer det danske forskningsnet op blandt verdens bedste.

Danmark skal kunne modtage store datamængder fra atomforsøg i Schweiz, og vi skal kunne fjernstyre stjernekikkerter på den anden side af jorden.

Det bliver muligt efter den opgradering af Forskningsnettet, som Videnskabsministeriet netop har bevilget 40 millioner kroner til.

De fleste lande fra den lidt rigere del af verden har et separat forskningsnet, der sikrer højere hastigheder og mere sikre forbindelser mellem forskningsinstitutionerne end internettet tilbyder. Disse forskningsnet er bundet sammen i internationale netværk.

Højere hastighed og flere kanaler

Danmark har indtil nu kun tilbudt to-gigabit forbindelser, hvor førende lande som Holland, Sverige og dele af USA har haft 10-gigabit forbindelser samt mulighed for flere dedikerede forbindelser. Her udnytter man, at fiberkabler kan bære flere datastrømme ad gangen.

Med de 40 millioner kroner når Danmark op på samme standard.

"Man kan sige, at vi får mange kanaler, hvor en af kanalerne bliver den generelle opgradering til 10 gigabit," siger Martin Bech fra Uni-C, der er medlem af Forskningsnettets styregruppe.

I de dedikerede forbindelser kan man opnå højere hastigheder, men lige så vigtigt er det, at der er en større sikkerhed for, at datapakkerne ankommer i den rigtige rækkefølge, hvilket kan være et problem i andre typer net.

Der går dog lidt tid, inden Danmark kan prale af at være blandt verdens bedste. Først skal fiberforbindelserne i udbud her til sommer og først derefter skal infrastrukturen bygges op.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S