EU står i vejen for vores AI-fremtid

Klumme: Mens AI-teknologien udvikler sig med raketfart globalt, holder europæiske virksomheder igen i frygt for kommende EU-regulering.

Artikel top billede

(Foto: Francois Genon)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

EU er efterhånden ved at være et samarbejde, der mest er kendt for krav og reguleringer.

Nogle giver mening, men andre gør absolut ikke. Et af de reguleringsområder, EU har i støbeskeen, er AI.

Men der bliver ikke rigtig meldt noget ud fra EU's side, og tavsheden har med garanti den konsekvens, at mange udskyder igangsættelse af AI-projekter og ditto investeringer. For hvad nu hvis…?

Venteposition skader europæiske virksomheder

Mens AI-teknologien buldrer derudaf andre steder i verden, står EU's erhvervsliv altså tilbage på perronen og venter på tilladelse til at gå i gang.

Denne venten får store konsekvenser ikke alene for Europas tech-virksomheder, der kommer bagerst i kapløbet om udvikling og salg af AI-løsninger.

Ventepositionen betyder desværre også, at vi som samfund såvel som erhvervsliv går glip af en lang række gevinster og forbedringer.

Som AI benyttes i dag, gør det hverdagen lidt lettere for den enkelte medarbejder, men gør reelt ikke nogen forskel for Europa og europæisk erhvervsliv.

Der er så mange steder, hvor AI kunne gøre en stor forskel. Alene i sundhedsvæsnet kan adgang til patientdata og brug af AI betyde tidlig diagnosticering og dermed mulig helbredelse af en lang række sygdomme.

Listen er lang, og dette er bare én af de mange AI-gevinster, vi går glip af, mens vi venter.

Livet er for kort til EU-regulativer

Det er ikke svært at forstå, hvorfor EU ikke kommer videre med reguleringer på området.

For hvad er det egentlig, der skal reguleres? Og hvordan forestiller man sig, at det skal håndhæves?

Der kan naturligvis være noget om, at brugen af AI skal styres med hensyn til sikkerhed og borgernes rettigheder.

Men samtidig skal vi være opmærksomme på, at vi går glip af mange AI-gevinster, som man på det globale marked allerede er i gang med at høste.

Livet er simpelthen for kort til EU-regulativer.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse