Kommission: Galileo-budget holder ikke

Den aftalte finansieringsplan på flere milliarder euro for Europas satellitbaserede navigationssystem, Galileo, "holder ikke", siger EU-kommissionen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: På Galileos nuværende budget skal de europæiske skatteydere dække udgifter for godt 11 milliarder kroner.

Derefter forventes de private virksomheder at betale to tredjedele og europæerne en tredjedel af de resterende udgifter på 17 milliarder kroner.

I marts gav EU-Kommissionen virksomhederne indtil 10. maj til at oprette ét fælles selskab med én direktør for Galileo. Men kommissionen er allerede kommet frem til en vurdering.

"Vores nuværende holdning er, at Galileo-projektet ikke kan fungere under de eksisterende forhold,” siger talsmand for kommissionen Michele Cercone.

Tvivler og tøver

I takt med at tvivlen om projektets kommercielle levedygtighed er vokset, er de deltagende parter blevet mere og mere tøvende i forhold til at opstarte en fælles virksomhed, der skal drive foretagendet.

Ud over at have fået kolde fødder med hensyn til at investere i Galileo strides virksomhederne også indbyrdes om, hvordan de skal dele arbejdet mellem dem.

Den største bekymring går dog på, at både Kina og Rusland bevæger sig forholdsvist hurtigt fremad på satellit-området, og det amerikanske navigationssystem, GPS, bliver desuden snart opgraderet, hvilket samlet set betyder, at Galileo går hård konkurrence i møde.

Kommissionens seneste forslag for Galileo skal efter planen offentliggøres 16. maj, men Michele Cercones besked er klar: Den offentlige sektor bliver nødt til at finansiere mere af, hvis ikke hele, projektet.

"Vi skal naturligvis analysere flere mulige løsninger. Men vi har ingen forhåbninger om, at Galileo kommer til at fungere som den skal med dette samarbejdsniveau,” siger han.

Blandt projektets samarbejdspartnere er den europæiske luftrumsgigant European Aeronautic Defence and Space Company EADS, de franske virksomheder Thales og Alcatel-Lucent, britiske Inmarsat, italienske Finmeccanica, spanske Aeropuertos Españoles y Navegación Aérea (AENA) og Hispasat og et ottende medlem, der inkluderer Deutsche Telekom og det tyske Aerospace Centre.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S