Domænesnylter kaprer nyaliance.dk

Et domæne med en alternativ stavemåde til Naser Khaders Ny Alliance dukkede op på nettet få timer efter lanceringen af det ny parti. Domænet er købt med henblik på at skabe en debatside om det spændende nye parti, lyder forklaringen fra køberen.

En driftig person fra Frederiksberg havde ikke tid til mange etiske overvejelser, før han havde registreret domænenavnet nyaliance.dk stavet med kun et l.

Allerede få timer efter Naser Khader tromlede frem i de danske medier og proklamerede, at han sammen med andre udbydere havde stiftet partiet Ny Alliance, var det alternative domæne blevet kapret.

Selv om domænet snylter på Ny Alliance var det trods alt ikke muligt at sikre sig det korrekte partinavn på nettet.

Medudbryderen fra Det Radikale Folkeparti, Anders Samuelsen, havde nemlig sikret sig det korrekt stavede domænenavn 3. maj – få dage før lanceringen af det nye parti. Samtidigt sikrede han sig domænet ny-alliance.dk.

Domænet skal ikke snylte trafik

Snyltedomænet nyaliance.dk omdirigerer brugeren til søge- og reklamehjemmesiden iland.dk, som ikke har det fjerneste med politik at gøre.

Ifølge en mail fra iland.dk til Computerworld er det absolut ikke meningen at snylte trafik via det oprindelige domæne.

"En af vores folk har købt navnet privat som skulle henvise til en debatside om politik vi åbner om et par dage omhandlende det spændende nye parti," skriver Mia Andersen fra iland.dk. .

Og selskabet har allerede fået de første negative henvendelser efter oprettelsen af domænet.

"Det er naturligvis ikke meningen at støde nogen og da slet ikke bryde en eventuel lovgivning på området," lyder det i mailen fra Mia Andersen.

Hun oplyser desuden, at omdirigeringen er blevet fjernet efter, at Computerworld henvendte sig, og iland.dk har "et par mand til at se på tingene lige nu."

Læs mere om domænesnyltere og kampen mod dem i fredagens trykte udgave af Computerworld.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S