Tele2-køb hænger nu hos Konkurrencestyrelsen

Telenor kan endnu ikke endeligt kalde sig for ejer af Tele2, for endnu venter en godkendelse fra Konkurrencestyrelsen. Det bliver ikke noget problem, vurderer analytiker.

Der er endnu et enkelt bump på vejen, inden Telenor endeligt kan kalde sig for ejer af Tele2.

I henhold til konkurrenceloven skal købet nemlig først godkendes af Konkurrencestyrelsen, der skal sikre sig, en fusion ikke vil 'hæmme konkurrencen betydeligt'.

"Normalt kontakter parterne os, og så tager vi nogle drøftelser om, hvad det her går ud på, og hvilke oplysninger vi skal have, for at kunne vurdere sagen," forklarer specialkonsulent i Konkurrencestyrelsen Michael Fibiger.

Afgørelse inden for 30 dage

Konkurrencestyrelsen udtaler sig af princip ikke om verserende sager, men Michael Fibiger fortæller, at Tele2 og Telenor i dag har oplyst styrelsen om deres planer.

De planer skal nu vurderes.

I henhold til konkurrenceloven skal Konkurrencestyrelsen i almindelige tilfælde vende tommelfingeren op eller ned for fusionsplanerne inden for 30 dage efter, at styrelsen har modtaget de relevante oplysninger.

Endnu har Konkurrencestyrelsen ikke modtaget de oplysninger, og en afgørelse kan derfor tidligst falde i slutningen af juni, hvor Konkurrencerådet mødes den 27.

Næppe problemer med opkøb

På trods af telefusionen først skal have grønt lys fra Konkurrencestyrelsen forventer Torben Rune, teleanalytiker og direktør i Netplan, ikke, at Telenors køb vil møde nogen modstand.

For selv om der nu bliver en operatør mindre, mener han ikke, at Tele2s lavpris-koncept vil forsvinde fra markedet.

Dels fordi der allerede er mange andre lavprisselskaber på markedet og dels fordi, Sonofon allerede følger samme princip andetsteds i firmaet.

"Tele2 er et lavprisselskab men Sonofon er jo i mange henseender fulgt godt med ned i pris, og de købte blandt andet CBB Mobil, der prismæssigt har ligget og konkurreret med Tele2," siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S