Tele2-køb hænger nu hos Konkurrencestyrelsen

Telenor kan endnu ikke endeligt kalde sig for ejer af Tele2, for endnu venter en godkendelse fra Konkurrencestyrelsen. Det bliver ikke noget problem, vurderer analytiker.

Der er endnu et enkelt bump på vejen, inden Telenor endeligt kan kalde sig for ejer af Tele2.

I henhold til konkurrenceloven skal købet nemlig først godkendes af Konkurrencestyrelsen, der skal sikre sig, en fusion ikke vil 'hæmme konkurrencen betydeligt'.

"Normalt kontakter parterne os, og så tager vi nogle drøftelser om, hvad det her går ud på, og hvilke oplysninger vi skal have, for at kunne vurdere sagen," forklarer specialkonsulent i Konkurrencestyrelsen Michael Fibiger.

Afgørelse inden for 30 dage

Konkurrencestyrelsen udtaler sig af princip ikke om verserende sager, men Michael Fibiger fortæller, at Tele2 og Telenor i dag har oplyst styrelsen om deres planer.

De planer skal nu vurderes.

I henhold til konkurrenceloven skal Konkurrencestyrelsen i almindelige tilfælde vende tommelfingeren op eller ned for fusionsplanerne inden for 30 dage efter, at styrelsen har modtaget de relevante oplysninger.

Endnu har Konkurrencestyrelsen ikke modtaget de oplysninger, og en afgørelse kan derfor tidligst falde i slutningen af juni, hvor Konkurrencerådet mødes den 27.

Næppe problemer med opkøb

På trods af telefusionen først skal have grønt lys fra Konkurrencestyrelsen forventer Torben Rune, teleanalytiker og direktør i Netplan, ikke, at Telenors køb vil møde nogen modstand.

For selv om der nu bliver en operatør mindre, mener han ikke, at Tele2s lavpris-koncept vil forsvinde fra markedet.

Dels fordi der allerede er mange andre lavprisselskaber på markedet og dels fordi, Sonofon allerede følger samme princip andetsteds i firmaet.

"Tele2 er et lavprisselskab men Sonofon er jo i mange henseender fulgt godt med ned i pris, og de købte blandt andet CBB Mobil, der prismæssigt har ligget og konkurreret med Tele2," siger han.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S