Norsk IBM-boss lægger afstand til jobkarteller

Den norske landechef hos IBM tager klart afstand fra jobkarteller, mens IBM i Danmark og Belgien anvender de omstridte aftaler. Dermed er det uklart, hvad det amerikanske moderselskab egentlig mener.

Artikel top billede

"Vi plejer at være ganske åbne med meget frihed til de ansatte. Men jeg kan ikke kommentere det, som sker i Danmark," siger administrerende direktør for IBM Norge, Morten Thorkildsen. Foto: Charles Williamsen (Foto: Foto: Charles Williamsen)

"Vi har ingen jobkartel-aftaler - og det ligner slet ikke IBM, at have sådanne aftaler."

Sådan udtaler den norske landechef Morten Thorkildsen til Computerworlds norske søster-udgivelse, idg.no.

"For vores ansatte er arbejdsmarkedet frit. De kan arbejde der, hvor de vil,” lyder det.

Selvom den norske landechef ikke vil kommentere de danske forhold, fortæller han til IDG.no, at de hemmelige jobkarteller i Danmark ikke er repræsentative for hele selskabet.

"Det ligner ikke IBM. Vi plejer at være ganske åbne med meget frihed til de ansatte. Men jeg kan ikke kommentere det, som sker i Danmark, siger han til IDG.no.

Retssag lurer i Belgien

Men også i Belgien er de hemmelige aftaler dukket op.

IBM i Belgien erkender blankt, at firmaet skal godkende enhver ansættelse hos underleverandører og kunder, der ønsker at ansætte medarbejdere fra IBM.

Og medarbejderne kender ikke til dette standard-vilkår, ifølge den belgiske fagforening ACV.

"Vi fandt først ud af det, da en af vores medlemmer klagede over det," siger konsulent Koen Dries fra ACV.

Under den efterfølgende kommunikation mellem fagforeningen og IBM erkendte IBM altså at de hemmelige jobkarteller var standard i aftalerne.

Fagforeningen vil nu høre Arbejdsministeriet om jobkartellerne er lovlige, og overvejer juridiske muligheder for at komme dem til livs.

Fagforening undrer sig

Den danske fagforening Prosa undrer sig over, at det er nødvendigt med jobkarteller i nogle lande, men ikke i andre.

”Det kan åbenbart lade sig gøre i Norge uden jobkarteller. Hvorfor kan det så ikke lade sig gøre i for eksempel Danmark?" spørger næstformand Jan Irgens fra Prosa.

Han efterlyser en udmelding fra den amerikanske IBM-topledelse - ikke mindst efter jobkartel-sagen i sidste måned tog en radikal drejning for en medarbejder hos IBM Denmark, der forsøgte at få øverste topchef Sam Palmisano i tale om jobkarteller.

Men sikkerhedskonsulent Claus Bobjerg Juul blev fyret, efter han var kommet hjem fra en tur til USA, hvor han til IBMs generalforsamling i Knoxville ville stille en række spørgsmål om IBMs praksis.

Det lykkes dog ikke, for da Claus Bobjerg Juul fik mikrofonen i hånden sluttede generalforsamlingen.

I dag sagsøger Claus Bobjerg Juul IBM Denmark for uberettiget fyring og for uvidende at have været underlagt jobkartel-aftaler.

I et skriftligt svar til Computerworld oplyser IBM:

"IBM opererer inden for den lovgivning, som gælder i de lande, hvor vi har aktiviteter."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)