Skolefiasko koster dyrt for Danmarks it-image

Fiaskoen med it i folkeskolens tests og afgangsprøver giver problemer for hele it-branchen. På trods af masser af anbefalinger og rapporter plages systemerne af nedbrud.

Store problemer med skolernes relativt lille, men meget vigtige, eksamenssystem har igen sat negativ fokus på offentlige it-projekter. Den negative omtale smitter af på branchen.

Både branchefolk og eksperter undrer sig over, at floppene fortsætter trods læssevis af erfaringer, anbefalinger og rapporter. Samt ikke mindst risikoen for at blive udstillet som den sidste i en endeløs række af dyre og dårlige it-projekter.

Væk med amatørerne

I IT-Branchen, sektorens største forening, sidder direktør Jakob Lyngsø tilbage med en del irritation.

”Når vi laver den her slags systemer, så skal vi ikke være amatøragtige. Vi må være meget professionelle,” lyder hans kritik.

Tom Togsverd, branchedirektør i ITEK i Dansk Industri, er enig.

”Det er en skide ærgerlig sag. Jeg har selv været med til at plædere for mere it i folkeskolen, og nu har man givet dem, der er imod, et nyt argument,” siger Tom Togsverd.

Reeksamen skulle have været digital

Jakob Lyngsøe fra IT-Branchen mener, at problemer med denne type vigtige systemer, kan sætte udviklingen i stå.

”Der sidder masser af mennesker, der har en meget konservativ indstilling til it. Hvis de får lov til at bestemme på grund af den slags sager, så kommer vi ikke videre,” siger Jakob Lyngsøe.

"Det irriterer mig, at man holdt den næste eksamen manuelt. Man skulle gøre alt for at få systemet klart, og vise, at det her var en god tanke," siger Jakob Lyngsøe.

Hermed henviser han til den ekstra afgangsprøve i biologi og geografi den 22. maj, hvor 39.000 var til en skriftlig prøve.

Læs mere om it-problemerne i folkeskolen og det offentlige i fredagens trykte udgave af Computerworld.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S