DSB opkræver ekstra person-data fra net-kunder

DSB vil med krav om ekstra personlige oplysninger fra net-kunderne sikre, at billetter købt på nettet ikke uden videre kopieres og bruges gratis af medrejsende på samme tur.

Artikel top billede

Foto: René Strandbygaard/DSB (Foto: René Strandbygaard/DSB)

DSB Netbutik gør det sværere at snyde med de såkaldte Print Selv-billetter.

Fremover kan en Print Selv-billet ikke uden videre kopieres og bruges gratis af medrejsende på samme tur.

DSB har nemlig ændret sin procedure for præcis 30 timer siden, så man fremover skal have et såkaldt Print Selv-ID med sammen med billetten.

"Det har vi valgt at gøre, fordi vi vil sikre, at der er ligeså gode vilkår for dem, der køber Print Selv-billetter, som dem, der køber i automater eller andre steder" siger sekretariatschef Bjarne Lindbjerg Bak fra DSB.

Han forklarer, at det fremover nu bliver muligt at refundere sine Print Selv-billetter nøjagtigt, som det er muligt i dag med andre typer billetter.

Ny Print Selv-ID

Kunderne i netbutikken kan bruge deres Dankort, pas, kørekort eller sygesikring som ID og skal ved køb af billetterne oplyse de sidste fire cifre af id-kortet.

Den oplysning og navnet på den rejsende vil fremover fremgå af selve Print Selv-billetten.

På den måde kan kontrollørerne se, om billetten tilhører den, som den var købt til.

"Vi har ikke oplevet snyd, men gør det her for at øge vores kunders indkøb på nettet", siger Bjarne Lindbjerg Bak.

DSB forventer en øget omsætning på Print Selv-billetter, men vil ikke oplyse præcist hvor meget.

Rettelse: Det fremgik af artiklen, at DSB ville sikre sig at den der købte en Print Selv-billet var den der brugte den. Det passer ikke. DSB vil blot sikre sig, at der på hver billet står et navn og fire id-cifre, samtidig skal den der bruger billetten medbringe et såkaldt Print Selv-ID, der matcher id-cifrene på Print Selv-billetten

Annonce

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Fødevarestyrelsen

DevOps-medarbejder til .NET løsninger

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S