Outsourcing er en vinder-strategi for de fleste

Outsourcing som strategi er kommet for at blive og vil forblive en populær metode til at formindske omkostninger og forbedre service.

Computerworld News Service: En undersøgelse foretaget af PricewaterhouseCoopers viser, at størstedelen af it-cheferne vil fortsætte med at outsource it-, HR- og R&D-funktioner til andre lande.

Næsten 87 procent af de adspurgte 300 chefer verden over svarer, at outsourcing leverer de forventede forretningsresultater.

Over 90 procent svarer, at de vil benytte outsourcing igen i fremtiden – uafhængigt af om de er tilfredse med deres eksisterende transnationale samarbejde eller ej.

De tre hyppigste årsager til at en virksomhed vælger outsourcing, er lavere omkostninger, adgang til nye talenter og større fleksibilitet for forretningsmodellen.

Undersøgelsen viser desuden, at chefer i stadigt højere grad er villige til at outsource de områder, som regnes for centrale for virksomheden.

”Det er tydeligt, at virksomhederne langsomt bevæger sig fra at kun at outsource de perifere områder af virksomheden til også at outsource dele af forretningen, som betragtes som afgørende for virksomheden,” konkluderer undersøgelsen. Outsourcing er stadig et afgørende redskab, men reglerne forandrer sig med tiden,” siger Pat McArdle, der er partner hos PricewaterhouseCoopers.

”Det eneste, der kan måle sig med den lynende hastighed, mængden af outsourcing er vokset med, er transformationen af markedet, fra traditionelle forretningsmodeller til multi-sourcing og partnerstrategier.”

Oversat af Ditte Thøgersen

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Djøf

IT-sikkerhedskonsulent

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S