Outsourcing er en vinder-strategi for de fleste

Outsourcing som strategi er kommet for at blive og vil forblive en populær metode til at formindske omkostninger og forbedre service.

Computerworld News Service: En undersøgelse foretaget af PricewaterhouseCoopers viser, at størstedelen af it-cheferne vil fortsætte med at outsource it-, HR- og R&D-funktioner til andre lande.

Næsten 87 procent af de adspurgte 300 chefer verden over svarer, at outsourcing leverer de forventede forretningsresultater.

Over 90 procent svarer, at de vil benytte outsourcing igen i fremtiden – uafhængigt af om de er tilfredse med deres eksisterende transnationale samarbejde eller ej.

De tre hyppigste årsager til at en virksomhed vælger outsourcing, er lavere omkostninger, adgang til nye talenter og større fleksibilitet for forretningsmodellen.

Undersøgelsen viser desuden, at chefer i stadigt højere grad er villige til at outsource de områder, som regnes for centrale for virksomheden.

”Det er tydeligt, at virksomhederne langsomt bevæger sig fra at kun at outsource de perifere områder af virksomheden til også at outsource dele af forretningen, som betragtes som afgørende for virksomheden,” konkluderer undersøgelsen. Outsourcing er stadig et afgørende redskab, men reglerne forandrer sig med tiden,” siger Pat McArdle, der er partner hos PricewaterhouseCoopers.

”Det eneste, der kan måle sig med den lynende hastighed, mængden af outsourcing er vokset med, er transformationen af markedet, fra traditionelle forretningsmodeller til multi-sourcing og partnerstrategier.”

Oversat af Ditte Thøgersen

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S