CSC presset til at overveje køb af Isoft

CSC overvejer at købe Isoft for at forhindre, at selskabet ender på australske hænder. Isoft spiller nemlig en helt central rolle i en af CSC allerstørste ordrer på 140 milliarder kroner.

CSC overvejer at komme med et bud på kriseramte Isoft, som er underleverandør til CSC i selskabets 140 milliarder kroner store it-ordre til det britiske sundheds-system, skriver Financial Times.

CSC er voldsomt presset af australske IBA Health, der allerede har budt halvanden milliard kroner for alle aktier i Isoft.

CSC er betænkelig ved at lade Isoft sælge til et andet selskab, idet Isoft spiller en central rolle i den britiske sundheds-ordre, der ifølge Financial Times er blandt verdens største ikke-militære teknologi-projekter.

"CSC overvejer fortsat selskabets muligheder - inklusive kontraktlige rettigheder og forpligtelser. Selskabet udelukker ikke muligheden for at komme med et bud på Isoft," lyder det i en meddelelse fra CSC.

Isoft vil have IBA

Isofts ledelse har allerede anbefalet aktionærerne at acceptere købstilbuddet fra IBA. CSC anbefaler imidlertid ikke aktionærerne at sælge, og det sætter en kæp i hjulet.

CSC har ifølge en kontrakt-klausul nemlig ret til at blokere for tiltag, der ændrer kontrollen over Isoft.

Det har fået Isoft til at varsle sagsanlæg mod CSC. Siden har bølgerne dog lagt sig efter drøftelser mellem de to selskaber.

Annonce

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse