Artikel top billede

Dansk distributør scorer kassen på Scribona-lukning

It-distributøren Scribonas lukning har givet plads til markant vækst hos konkurrenterne. "Der er plads til at vokse," lyder det fra direktør Ole Eklund, Magirus.

Egen lykke er godt, men andres ulykke er heller ikke at foragte. Det ordsprog gælder også i distributørverdenen, hvor det, at Scribona lukkede sit danske datterselskab, har gavnet bundlinjen hos konkurrenterne.

"At Scribona blev presset ud, har givet både os og Four Leaf plads til at vokse," siger Ole Eklund, administrerende direktør for it-distributøren Magirus i såvel Danmark som resten af Norden.

HP-krig kostede

Magirus led i Danmark sidste år under den såkaldte HP-krig, hvor Hewlett-Packard spillede distributørerne ud mod hinanden med det formål at reducere antallet.

Den manøvre kostede dyrt for Magirus, der nok beholdt HP-agenturet, men endte med et resultat før skat på minus godt otte millioner kroner i 2005/06.

"I halen på HP-krigen er kagen generelt blevet større, og det er til dels lykkedes os at bevæge os ind på Four Leafs magtbase og sælge storage. Det er en væsentlig del af forklaringen på vores fremgang," forklarer Ole Eklund.

Derudover henviser Eklund til, at Magirus har lavet en 10-15-20, hvilket betyder, at distributøren har øget omsætningen med 10 procent, reduceret omkostningerne med 15 procent og sendt indtjeningen i vejret med 20 procent.

En lukrativ manøvre

Manøvren betyder, at Magirus har vendt sidste års millionunderskud til et plus på 428.000 kroner.

"Konkurrencemæssigt er der ingen tvivl om, at Four Leaf er vores største konkurrent. Jeg vil tro, at vi henter 80 procent af vores omsætning i konkurrence med Four Leaf," siger Ole Eklund.

Virtualiserings-kage

Eklunds kommentar om, at kagen er blevet større har også at gøre med, at Magirus i første kvartal i år har fået agenturet på virtualiseringssoftware fra WMware.

"Jeg forventer, at vores omsætning vokser med mindst 100 millioner kroner i år, og jeg vil tro, at der vil stå WMware på halvdelen af den vækst," siger Ole Eklund, også er formand i distributørernes brancheudvalg og med i IT Branchens hovedbestyrelse.

Mangel på arbejdskraft er et af de problemer, som Magirus kæmper med, og som kan gøre det vanskeligt at fastholde en fornuftig vækst.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere