TOPHISTORIE:Henrik Bodskov fratræder som topchef for Aeven - ny topchef allerede klar

Fredagens aviser om it

Nyt lys over Memory Card-krakket. Comitel vil parkere skattegæld. Aktive it-milliardærer øger formuen mest.

Nyt lys over Memory Card-krakket

Straffesagen mod John Rasmussen i forbindelse med krakket i Memory Card Technology i 2001 kaster nyt lys over, hvad der egentlig foregik bag kulisserne. Angiveligt var allerede regnskabet for 1997/1998 sminket, for i stedet for et overskud på 5,2 millioner kroner, var der tale om et reelt underskud på 66 millioner kroner. Samtidig mener bagmandspolitiet, at selskabet har bogført en stribe fuphandler, ligesom værdien af lager-beholdninger i flere tilfælde er blevet markant opskrevet for at pumpe selskabets aktiver op. (Morgenavisen Jyllands-Posten)

Comitel vil parkere skattegæld

It-finansmanden Peer Kølendorf er parat til lade skattevæsenet kigge langt efter erstatning for det tab, som staten har lidt som følge af danmarkshistoriens største sag om momskaruseller. Han vil nemlig lade et af sine datterselskaber gå konkurs med en kæmpe offentlig gæld. Dermed kan hans distributør-koncern, Comitel, køre videre. (Morgenavisen Jyllands-Posten)

Aktive it-milliardærer øger formuen mest

Danmarks it-rigmænd anført af Ib Kunøe, Peter Forchhammer, Asger Jensby og Erik Damgaard er bedre til at tjene penge end en stribe af deres mere passive milliardær-kolleger. It-rigmændenes pengetanke er nærmest ved at flyde over. (Børsen)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere