Netfirmaer tilbage i rampelyset
Den store nedtur er aflyst af imponerende nøgletal og store vækstplaner for en række danske dotcom-firmaer. For eksempel er Euroinvestor netop gået på børsen og snart følger Jobindex. (Børsen)
Mærsk sender netaviser ind i ny epoke
Danmarks erhvervsredaktioner fik fredag sved på panden, da A.P. Møller-Mærsk ud af det blå hyrede Carlsberg-chef Nils Smedegaard Andersen som ny topchef. Tilsammen viste onlinedækningen, at danske dagblade nu ikke selv definerer det felt, som de opererer indenfor, fordi onlinemedierne var meget langt fremme i skoene. Epn-redaktør Jørgen Schultz-Nielsen betegner historien som den største i epn.dks historie. Seks ud af de 10 mest læste den dag handlede om chefskiftet. (Børsen)
Mere lir på ugebladenes netsider
Ugebladskoncernen Aller har kun sparsomt med liv på koncernens netsider. Derfor satser koncernen nu kraftigt på nettet. Se og Hørs hjemmeside er netop blevet redesignet, og til efteråret bliver ugebladets onlinedækning skruet op. " Internettet er et nyhedsmedie, som udhuler avisernes oplag. Det tvinger redaktørerne til at retænke aviserne. Tendensen er ikke slået 100 pct. igennem på vores område endnu, men det forbereder vi os på, at det gør,« siger forlagsdirektør Per Ingdal. (Morgenavisen Jyllands-Posten)