I forrige uge meldte Sony Ericsson, at firmaets mobiltelefoner med navnene P990, W950 og W600 var stabile nok, og derved ikke behøvede flere systemopdateringer.
Denne udmelding fra Sony Ericcson udløste dog en massiv kritik i telefonproducentens eget brugerforum på nettet.
De tre modeller benytter en trykfølsom brugergrænseflade, som bærer navnet UIQ 3, der bygger på operativsystemet Symbian.
Det er en OM'er
I følge ankepunkterne på virksomhedens brugerforum er softwaren dog langt fra stabil, og det gælder specielt for topmodellen P990.
Og den voldsomme kritik har nu fået Sony Ericsson til at ombestemme sig, skriver Computerworlds søsterside i Norge.
"Sony Ericsson har besluttet sig for at udgive yderligere en programopdatering til P990 samt til Walkman-telefonerne W950 og W600. Beslutningen afspejler, Sony Ericssons engagement i forhold til eksisterende smart phone-kunder samt viljen til at tage kritik fra brugerne til efterretning," skriver selskabet i deres udviklerforum.
De lovede opdateringer skal være klar i løbet af august.
Det er da heller ikke kun de eksterne brugere, der har problemet med en ustabil P990. Også Sony Ericssons svenske produktchef, Niklas Silvander, bakker op om kritikken.
"Vi har undervurderet kompleksiteten af udviklingsarbejdet til på UIQ 3, og det tog længere tid end ventet at kvalitetssikre sikkerheden og multimedie-funktionerne, samt 3G, videotelefoni og Wlan. Det har været en hård lærerstreg for os alle," skriver produktchefen på siden.