4. plads. Københavns Kommunes lønsystem

Accenture blev reelt fyret af Københavns Kommune efter en kaotisk periode med mange fejl og mangler i løn-udbetalingerne til mange af de ansatte i kommunen

Tilbage til artiklen: Her er Danmarks største it-skandale.

11 procent af danskerne stemte på Danmarks måske mest kaotiske lønsystem.

Men stemmerne placerer kun skandalen på en fjerde-plads over alletiders største it-skandale i Danmark.

Medarbejdere hos Københavns Kommune måtte væbne sig med tålmodighed, når de den første fik løn.

Firmaet Accenture, der stod for kommunens lønsystem, havde nemlig et hav af problemer.

Mange fejl og mangler i løn-udbetalingerne blev til sidst for meget for kommunen.

Accenture skulle betale 15 millioner kroner til kommunen. Og blev fyret.

Derefter tog KMD over. Også her var der vanskeligheder.

Administrativt bøvl

"Det er ikke en fornuftig administrativ procedure, og det skal der selvfølgelig gøres noget ved. Vi skal have arbejdsglæde tilbage til lønmedarbejderne i Københavns Kommune," sagde formanden for fagforbundet HK Kommunal, Kim Simonsen til cw.dk dengang.

Selve lønudbetalingerne til medarbejderne fungerede efter KMD trådte til tilfredstillende.

Men chefen for løn-service hos KMD, Marius Winther Rasmussen, erkendte overfor Computerworld, at arbejdsprocessen for løn-medarbejderne langt fra var optimal.

"Vi har ikke etableret en elektronisk understøttelse af arbejdet fra starten af hensyn til driftsikkerheden. Det er klart, at det virker tungt, at kommunen først skal udfylde en blanket og sende den til os, så vi kan taste ændringerne ind," sagde han.

Tilbage til artiklen: Her er Danmarks største it-skandale.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura