EU-rapport: Folk glemmer farer ved RFID

Folk er vilde med ny teknologi, der kan gøre deres hverdag nemmere, men de glemmer farerne - som for eksempel at RFID efterlader sig store tykke spor.

En stor EU-undersøgelse af brugen af RFID viser, at folk elsker de ting, RFID kan, men at de glemmer,at alt kan spores.

Det fortæller direktør iUnisys, Christian Wernberg-Tougaard, der som RFID-ekspert har været med til at udarbejde rapporten.

"Folk synes, at RFID er hulens smart, og at RFID gør hverdagen meget nemmere, men de tænker ikke over sikkerheden" siger han.

Bruges mere

Indtil for nylig blev RFID mest brugt til logistik og til at identificere varebeholdninger.

Nu finder man det i biometriske pas, mikro-betalingssystemer, kundekort hos butikker og meget andet.

Derfor er det også vigtigt, at politikerne holder øje med de farer, der følger med, som for eksempel privacy-spørgsål, mener Christian Wernberg-Tougaard.

Af samme grund ridser rapporten fem ting op, som man bør være opmærksom på i den rivende RFID-udvikling.

Fem råd fra rapporten

1) Brugere bør vide, hvad ejerne af RFID kan og må gøre med RFID-data.

2) Brugere bør spille en rolle i RFID-udviklingen og bør for eksempel have indflydelse på hvilke oplysninger, der skal registreres.

3) Ansvarlig videreudvikling af RFID, der ikke bare skal kobles på andre teknologier uden etiske overvejelser.

4) Man bør genoveje privacy-guidelines.

5) Regeringer bør tage stilling til, hvorvidt RFID-data må bruges til politi-efterforskning.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect