EU anklager Intel for monopolisering

EU har indledt en monopol sag mod Intel. Chip-mastodonten risikerer en bøde på 19 milliarder kroner.

EU-Kommissionen anklager verdens største chipfirma Intel for at misbruge firmaets dominerende markedsposition overfor rivalen AMD (Advanced Micro Devices.)

Detaljerne i anklagerne er endnu ukendte, men den formelle anklage ventes at indeholde et punkt om, at Intel sætter konkurrencen ud af kraft ved at tilbyde rabatter til computerproducenterne, skriver blandt andre Financial Times.

Samtidig menes Intel at stå overfor anklager om at firmaet har betalt forhandlere for at lade være med at have computere med AMD-processorer på hylderne.

Bøde på 19 milliarder kroner

Chipgiganten risikerer bøder på op til 10 procent af koncernens årlige omsætning på alle markeder. Firmaet omsatte sidste år for omkring 192 milliarder kroner, hvilket betyder at Intel kan risikere at skulle betale næsten 19 milliarder kroner i bøde.

Intel afviste torsdag at kommentere sagen, men en talsmand for AMD fortalte, at firmaet endnu ikke har hørt noget officielt fra Bruxelles om anklagerne.

"Vi har altid hilst tiltag fra regeringer om at sikre reel og retfærdig konkurrence på det globale processormarked velkommen," udtaler AMD's repræsentant ifølge Financial Times.

Kursen steg

I timerne efter offentliggørelsen af monopolsagen steg AMD's aktiekurs et procentpoint, mens Intel ikke oplevede ændringer i kursen.

Ankalgerne er kulminationen på syv års efterforskning, som følger en klage fra AMD tilbage fra 2007.

Intel er tidligere dømt for at udnytte firmaets monopollignende status i Japan. Intels kontorer i Sydkorea blev sidste år ransaget i forbindelse med efterforskningen af en lignende sag, mens AMD for to år siden også indgav klage over konkurrenceforholdene i USA.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen