Fogedretten beordrer Tele2 til at blokere for mp3-site

Danskerne skal ikke længere have mulighed for at besøge afløseren for Allofmp3.com, mp3sparks. Fogedretten pålægger igen Tele2 at blokere kundernes adgang.

Snart er det slut med at købe billigt musik igennem det russiske site mp3sparks.com, der er opstået i kølvandet på lukningen af allofmp3.com.

"Vi har været hos retten og har fået en afgørelse, der lukker for mp3sparks.com," siger Jakob Plesner, advokat i pladeindustriens brancheorganisation, IFPI, til Computerworld.

Mp3sparks er drevet af MediaServices, der også stod bag det hedengangne allofmp3.

Sidstnævnte blev blokeret i Danmark, efter IFPI med Fogedrettens accept bad internetydbyderne blokere danskernes adgang.

Fogedrettens beslutning falder godt en måned efter IFPI anmodede om at adgangen til mp3sparks blev blokeret.

Simpel løsning er god nok

Blokeringen sker, ligesom i tilfældet Allofmp3, ved hjælpe af en simpel DNS-blokering som den, man kender fra sagerne om blokering af websteder med børnepornografi.

Selv om en DNS-blokering vil kunne omgås af enkelte, mere rutinerede it-brugere, tilfredstiller løsningen IFPI, fortæller Jakob Plesner.

"Teleselskaberne skal ikke pålægges byrder, der er urimelige, og en lukning på DNS-niveau er efter vores opfattelse tilstrækkelig i det her tilfælde. Vi ved godt, at teknisk kyndige kan omgå den her blokering, men vores sigte er mod den brede brugerkreds," siger han.

Alle ISP'er skal blokere

I første omgang er det kun Tele2, der skal underlægge sig Fogedrettens afgørelse.

Der er nemlig tale om en forlængelse af rettens afgørelse i i Allofmp3-sagen, da der ikke er tale om en helt ny tjeneste, men blot en navneændring.

De øvrige teleselskaber kan dog se frem til at blive kontaktet af IFPI.

"Det sker ret udramatisk. De får et brev fra os, hvor vi vedlægger kendelsen, og så anmoder vi dem om at efterleve rettens kendelse. Vi forventer ikke, at det skaber problemer," siger Jakob Plesner.

Ifølge Tele2s kunderservice er adgangen til mp3sparks.com endnu ikke blokeret.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

    Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job