Artikel top billede

IT-Branchen vil holde åbent om natten igen

IT-Branchen vil endnu engang forsøge at få fingre i ungdommen ved at få it-selskaber til at holde åbent om natten.

Flere deltagere og bedre logistik.

Det bliver forskellen fra it-natten 2007 og den kommende it-nat 2008, hvis det står til IT-branchen, der arrangerer begivenheden.

"Sidste år var et godt pilotprojekt med små 1.000 deltagere, men i 2008 skal det være større", siger projektleder Anja Høstgaard Lund fra it-natten.

Hun vil dog ikke ud med, hvor mange flere målet er denne gang.

"Det afhænger af blandt andet, hvor mange virksomheder, der ønsker at deltage i år, så det kan jeg først sige senere" siger hun.

It-natten er branchens forsøg på at skrue op for de unges interesse for it-faget og vise hvad man laver på en it-arbejdsplads.

Bedre logistik

Logistikken med at samle de unge op forskellige steder i byen bliver desuden skrinlagt.

Det er alt for besværligt og betyder blot, at de unge skal sidde i en bus og vente.

I stedet bliver der ét opsamlingsted, forklarer Anja Høstgaard Lund.

God pressedækning

IT-branchen håber, at pressedækningen vil blive lige så god som i 2007, hvor især arrangementerne på Fyn fik god dækning.

Her valgte videnskabsminister Helge Sander (V) at møde og og følge arrangementet.

Samtidig vil IT-branchen have et bedre samarbejde med lærerne, så i år vil de blive inddraget mere aktivt i projektet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere