HK advarer mod billige udenlandske it-konsulenter

Udenlandske SAP-konsulenter bliver hyret til 26.000 kroner om måneden. En dansk SAP-mand koster fra 45.000. Ren løndumpning, mener HK Privat.

Fagforeningen HK Privat advarer danske virksomheder mod at udhule de danske it-lønninger ved at hente billige udenlandske SAP-konsulenter til landet.

Mindst 25 udenlandske SAP-konsulenter er kommet til landet i første kvartal 2007. Flere af dem får 26.000 kroner om måneden, mener HK Privat.

Og det er ren løndumping, mener fagforbundet.

"SAP-konsulenter er måske nogle af de mest eftertragtede it-konsulenter, som minimum får 45.000 om måneden. Det må efter de her tal stå lysende klart for alle i branchen, hvad der foregår" siger politisk konsulent Morten Skov
fra HK Privat.

Skal ses efter i sømmene

HK opfordrer derfor til, at ordningen ses efter i sømmene for at sikre vilkårene for de udlændinge, som det er nødvendige at få hertil.

Opfordringen skal ikke mindst ses efter statsministeren Anders Fogh Rasmussens (V) udmelding om, at der skal åbnes yderligere for udenlandsk arbejdskraft.

"Danske virksomheder tager kun udenlandske it-konsulenter, fordi de ikke vil betale for en dansk it-konsulent, der skal have mere i løn. Det er
uacceptabelt, konkurrenceforvridende og udtryk for diskrimination overfor de pågældende" siger mener Morten Skov.

Han understreger, at HK Privat intet har imod, at der kommer udenlandsk arbejdskraft hertil, men de bør have samme betaling som dansk arbejdskraft.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til Servicedesk Aalborg

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,