Leder: Hænger regeringen fast i en analog verden?

Computerworld mener: Regeringen er røget ud i et digitalt paradoks med sin nye ualmindeligt analoge handlingsplan. Hvor er det digitale lederskab?

Computerworld mener: Regeringen bruger 224 sider på at beskrive sin længe ventede kvalitetsreform af det offentlige - handlingsplanen, som skal sikre fremtidens velfærd.

Kun otte sider i rapporten "Bedre velfærd og større arbejdsglæde" handler om den digitale indsats i det offentlige, selv om det netop er en ny og bedre anvendelse af it, som skal frigøre ressourcer til mere velfærd.

Skal regeringens udspil stå til troende, skal vi altså positionere os i en forjættet digital fremtid ved hjælp af en ualmindelig analog handlingsplan.

180 forslag

Der er 180 handlingsforslag i planen. It er ikke indtænkt i et eneste af dem.

Dermed har regeringen nærmest udstedt en statsgaranti for, at digitaliseringen ikke vil drive nytænkningen i den offentlige sektor i de kommende år. Glem digital velfærd i Danmark.

Det hænger ikke sammen.

Der er to forklaringer på det strategiske paradoks.

Den ene forklaring handler om, at regeringen og centraladministrationens strateger er langt mere digitale, end handlingsplanen afslører.

De beskriver blot de mange offentlige velfærdstiltag uden at nævne den teknologi, som skal frigøre produktivitet og innovation, fordi it og digitalisering kræmmer vælgere væk.

Tænk på sidste valgkamp, hvor digitaliseringen blev til stregmærkekoder på ældre, som skulle passes efter et computerskabt skema.

Hænger fast i en analog verden

Den anden forklaring handler om, at regeringen og centraladministrationens strateger er ulykkeligt forankrede i en analog verden, hvor it ikke driver løsningerne, men bliver klistret på til sidst som en effektiviserende teknologi.

Tænk på sidste valgkamp, hvor digitaliseringen blev til stegmærkekoder på ældre, som skulle passes efter et computerskabt skema.

Hvad enten det er den ene eller den anden forklaring, som ligger bag regeringens analoge handlingsplan, så vidner det om en fantasiløs og defensiv anvendelse af teknologien.

Digitaliseringen rummer store fordele for de borgere, der får adgang til at bruge den.

Hvis vælgerne bliver præsenterede for gevinsterne ved teknologien, behøver it ikke at være et ord, som politikerne skal frygte.

Politisk lederskab handler om at gå forrest og vise, at det nye ikke er farligt, men godt. Hvor viser regeringen digitalt lederskab?

Gå til regeringens kvalitetsreform: Bedre velfærd og større arbejdsglæde.

Annonce

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Region Sjælland

LB Forsikring

Product Owner - Produktudvikling

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S