Dansk spil-guru langer ud efter dansk spilstøtte

Spilbranchen: Chefen for landets største producent af computerspil, IO Interactive, mener Vækstfonden totalt har misforstået markedet ved at satse ensidigt på online-computerspil.

Artikel top billede

”Hvis målet er at skabe blivende succeser, der giver arbejdspladser og vækst, så er de galt på den. Men handler det om at et par gutter skal tjene nogle penge et par år, så er det sikkert rigtigt. Men så svarer det lidt til at åbne et autoværksted i stedet for en fabrik,” siger Janos Flösser, øverste chef for IO Interactive, der står bag spilsuccesen Hitman.

Hvis Vækstfondens chefer havde forventet anerkendende klap på skulderen for at investere offentlige penge på online computerspil, så bliver de skuffede.

I hvert fald hvis de taler med Janos Flösser, øverste chef for IO Interactive, der står bag spilsuccesen Hitman.

”Jeg er elementært og fundamentalt fuldkommen uenig med Vækstfonden. Hvis målet er at skabe blivende succeser, der giver arbejdspladser og vækst, så er de galt på den. Men handler det om, at et par gutter skal tjene nogle penge et par år, så er det sikkert rigtigt. Men så svarer det lidt til at åbne et autoværksted i stedet for en fabrik,” siger Janos Flösser.

Han mener Vækstfonden har misforstået udviklingen på markedet for computerspil.

Det er ikke billigere eller nemmere at producere computerspil til internettet.

I dag er de gode online-spil lige så dyre at producere som de traditionelle spil til xBox, Playstation og andre platforme.

”De online-spil, som klarer sig godt, har krævet massive investeringer. Det er forkert at tro, at det hele bliver nemmere, fordi det sker online. Man skal stadigvæk lave grafik og infrastruktur til spillene,” siger Janos Flösser.

Han peger på, at et online-univers som World of Warcraft har været fire eller fem år undervejs. Og det koster millioner bare at vedligeholde spillet for at holde interessen ved lige blandt brugerne.

”Man er stadigvæk nødt til at udvikle spillene til XBox Live eller PlayStation Network, fordi det er der, kunderne er,” siger Janos Flösser.

Computerworld tager temperaturen på den danske computerspilbranche med en serie om virksomheder, deres produkter og deres udfordringer. Har du en historie, så mail til Peder Bjerge

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S