Politisk uro efter standardafvisning

Dansk Folkepartis Morten Messerschmidt vil mødes med videnskabsminister Helge Sander, efter Dansk Standard har besluttet ikke umiddelbart at godkende OOXML.

Artikel top billede

Det er en alvorlig streg i regningen for Office Open XML-standarden, at Danske Standard i lørdags besluttede at sige nej til at godkende OOXML som en åben standard.

Dansk Folkepartis it-ordfører Morten Messerschmidt var med til at skabe flertal for, at det offentlige Danmark fra nytår skal benytte åbne standarder. Han mener, at en ISO-godkendelse er vigtig for at sikre, at standarderne er åbne.

"Jeg er afvisende overfor at anerkende en standard, hvis vi ikke er sikre på at den er fuldstændig åben," lyder det fra Morten Messerschmidt, Dansk Folkepartis it-ordfører.

Han mener dog, at det er for tidligt at melde ud om beslutningen allerede nu skal have konsekvenser.

"Jeg vil tage kontakt til ministeren og bede om, at der bliver indkaldt til et møde med ordførerne. Inden årsskiftet skal vi jo tage stilling til, hvad der skal ske," siger Morten Messerchmidt.

ISO ikke et krav

Foketingsbeslutningen om at indføre åbne standarder rummer ikke noget krav om en ISO godkendelse. Men Morten Messerchmidt forklarer, at politikerne følger processen tæt.

"Det drejer sig jo om faglige og saglige diskussioner, der foregår i Dansk Standard. Og derfor bliver ISO jo et pejlemærke for om standarden er åben," siger Morten Messerschmidt.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for SAP Business Intelligence i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Senior OT Cybersecurity Advisor til Københavns Metro

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S