Outsource it-driften og spar på strømmen

Tema: Outsourcing It-chefer verden over er blevet miljøbevidste. Nu skal outsourcing være grøn.

Artikel top billede

"Vi har mange datakunder med en grøn profil, for hvem et højt energiforbrug er utilfredsstillende, og dem vil vi gerne kunne levere grøn it til i pagt med tiden og samfundets krav," siger administrerende direktør for Fujitsu Danmark, Hans Iakob Estrup.

Den grønne bølge skyller ind over erhvervslivet. I følge en ny rapport fra konsulenthuset Brown-Wilson har en femtedel af de amerikanske og europæiske virksomheder, der allerede har outsourcet it, tilføjet miljøpolitikker i kontrakterne.

Hele 96 procent af virksomhederne planlægger dog at kræve grøn it, når outsourcingkontrakterne skal genforhandles.

Analysehuset Gartner er tidligere kommet frem til en lignende konklusion om vækst i grøn it.

En tendens som administrerende direktør for Fujitsu Danmark, Hans Iakob Estrup, har lagt mærke til.

"Vi har mange datakunder med en grøn profil, for hvem et højt energiforbrug er utilfredsstillende, og dem vil vi gerne kunne levere grøn it til i pagt med tiden og samfundets krav." siger han.

Storbruger af strøm

At it-udstyret er storforbruger af energi, kan administrerende direktør for Fujitsu Danmark, Hans Iakob Estrup, også nikke genkendende til.

"Kravet til datakraft og sikkerhed har drevet energiforbruget op, og de store datacentre er kæmpe energiforbrugere." siger direktøren.

"Der er op mod 10.000 servere i et datacenter, og de snurrer på højtryk twenty-four-seven. De forbruger store mængder elektricitet og udvikler samtidig store mængder spildvarme."

Men det skal der ændres på. Derfor etablerer Fujitsu Services et nyt datacenter baseret på grønne principper. Datacenteret vil blive placeret i London, men skal servicere både engelske og europæiske kunder, der ønsker at være med til at skære ned på CO2-udslippet i atmosfæren.

Sparer 10.000 tons CO2 pr. år

Derfor kombinerer Fujitsu nu et miljørigtigt design med et it-moderniseringsprogram, der vil spare energi svarende til 6.000 husstandes årlige forbrug. Eller en besparelse på 100.000 kWh dagligt. Det vil samtidig betyde en årlig besparelse på 10.000 tons CO2.

Energibesparelsen skal dels hentes gennem et nyt nedkølingssystem, der vil kunne spare energi svarende til 2.000 familiers forbrug om året. Dels vil Fujitsu skære i strømforbruget gennem moderniseringer, der vil kunne forsyne 4.000 husstandes årlige forbrug af strøm.

Men virksomheden nøjes dog ikke med etableringen af det nye grønne datacenter til outsourcingkunder. Fujitsu har således iværksat et globalt Green Data Center-program, der skal munde ud i, at alle virksomhedens datacentre kommer til at leve op til kravene om grøn it.

Dermed følger Fujitsu i fodsporet på en række andre it-virksomheder som for eksempel IBM og Sun, der også tilbyder grøn it til deres outsourcingkunder.

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S