Artikel top billede

Google vil have international privacy-lov

Personlige oplysninger sejler rundt på nettet, fordi data-beskyttelsesreglerne på området stammer fra tiden før internettet.

Søgemaskine-kæmpen Google, der råder over en enorm database med data fra milliarder af internet-søgninger, efterlyser en international lovgivning på privacy-området.

De pågældende love skal tjene til at beskytte personlige informationer på nettet, mener Google, der opfordrer internationale organisationer som eksempelvis FN eller OECD til at formulere ny retningslinier på området.

Ifølge Financial Times vil Peter Fleischer, privacy-rådgiver for Google, fremføre selskabets synspunkter for Unesco på en konference i franske Strasbourg i dag, fredag.

Oldnordiske regler

Ifølge Financial Times vil Peter Fleischer fremføre, at de eksisterende privacy-regler for nettet er utidssvarende.

For eksempel blev OECD's retningslinier for håndtering af personlige data formuleret helt tilbage i 1980 - langt tid før internettet blev en del af det offentlige rum.

EU-Kommissionens direktiv om privacy stammer fra 1995, da internettet stadig var i sin barndom.

"Privacy-lovene er slet ikke på omgangshøjde med internettet, hvor vi har meget store mængder information. Data kan flyttes mellem seks-syv lande på ganske få minutter, hver gang et kreditkort bliver brugt på nettet," siger Peter Fleischer til Financial Times.

Det ventes, at Google-topchef Eric Schmidt, vil komme på banen med tilsvarende synspunkter i løbet af de kommende uger, skriver avisen.

Google peger på de asiatiske lande som inspirationskilde. Selskabet mener, at den asiatiske privacy-rammeaftale, indgået i 2004, kan anvendes som skelet til en international lovgivning på området.

Rammeaftalen er relativt løst formuleret, men indeholder et sæt overordnede principper - for eksempel at personer skal have besked, når deres data indsamles.

Google står centralt

Netop Google står centralt i debatten om internet-privacy. EU har således kig på selskabet og har tidligere været i flæsket på Google på grund af selskabets praksis med at gemme data om hver enkelt brugers brug af Google-søgemaskinen på ubestemt tid.

Google er også blevet kritiseret af menneskerettigheds-gruppen Privacy International, der har beskyldt Google for at være "fjendtligt indstillet" overfor privacy på nettet.

Siden har Google lagt sig i selen for at forbedre selskabets image på området og har blandt andet ændret sin praksis, så data i dag bliver gemt i 18 måneder, ligesom selskabet har indledt samarbejde med Privacy International.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere