It skal sikre bedre alderdom

Et nyt innovationskonsortium med 8,5 millioner på lommen skal udvikle it-løsninger, der kan forbedre ældres livskvalitet.

Rådet for Teknologi og Innovation under Videnskabsministeriet har bevilget 8,5 mio. kr. til et innovationskonsortium med titlen ”Brugerdreven Sundhedsinnovation”.

Som navnet markerer, deltager brugerne aktivt, når konsortiet udvikler teknologi til forbedring af ældres livskvalitet.

”Det er de ældres ønsker til et godt liv, der skal drive værket, ikke teknologien,” siger Morten Kyng, professor i datalogi på Aarhus Universitet og internationalt førende ekspert i brugerdreven it-forskning.

”Vi skal udvikle teknologi, der passer ind i de ældres dagligdag, og som de har lyst til at bruge. Og For mange er det centrale, at teknologien skal understøtte, at man kan fortsætte med de aktiviteter man synes godt om, selvom man bliver ældre,” siger Morten Kyng

De ældre skal selv deltage aktivt i udviklingen via workshops og ved at afprøve prototyper i eget hjem.

Egen sundhed

Konsortiet vil, udover at gøre dagligdagen lettere for de ældre, også gøre det lettere for dem, at tage vare på deres egen sundhedsinformation.

De vil udvikle ”den personlige sundhedsjournal”, hvor man kan se både oplysninger man selv lægger i den plus data fra f.eks. fysioterapeut og læge.

Projektet arbejder også på at udvikle løsninger, der anvender den tekniske infrastruktur i brugerens hjem på nye måder.

Det kunne for eksempel være en tyverialarm med bevægelsescensor, der kan skifte funktion, når man er hjemme og alarmere, hvis man falder.

Der er stor interesse fra udlandet for den danske indsats for at udvikle teknologi til den voksende gruppe af ældre.

”Det skyldes først og fremmest vores metoder til at inddrage brugerne som medskabere i udviklingen. Danmark er langt fremme inden for sundheds-it, og der er potentiale for global eksport. Bl.a. planlægger vi allerede et fremstød for dansk sundheds-it i Californien i samarbejde med Innovation Denmark,” siger Morten Kyng.

Dansk og international deltagelse

Innovationskonsortiet består af Ældre Sagen, virksomhederne WM-data, KIRK Telecom og G4S Security Services. Desuden deltager Århus Kommune, Region Midtjylland og Alexandra Instituttet.

De deltagende forskere kommer fra Datalogisk Institut, Institut for Informations- og Medievidenskab og Forskningsenheden for Almen Praksis på Aarhus Universitet og Institut for Sundhedsvidenskab, Københavns Universitet.

Projektet er led i et samarbejde med universiteterne i Berkley, Californien, og Tampere, Finland.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job